/گزارش تصویری/
"منبرخانه های محرم"

عکس  14:47:0 1398/06/17
986-1396-5 كد خبر

محله قدیمی «بید آباد» در بافت قدیمی شاهرود جایی است که صبح های دهه اول محرم میعادگاه زنان عزادار حسینی در شاهرود است، زنان شاهرودی در دهه اول محرم صبح ها از همه جای شهر و روستاهای اطراف خود را به محله قدیمی بیدآباد شاهرود می رساند و این ساعات کوچه های قدیمی محله بیدآباد شاهرود شاهد حضور زنان عزادار است.

زنان عزادار حسینی با حضور در منبرخانه های قدیمی محله بیدآباد شاهرود در مجلس عزای امام حسین(ع) و یاران باوفایش شرکت می کنند، منبرخانه  کربلایی میر عابدین، منبرخانه کربلایی قاسم، منبرخانه ملا بتول فعله پور، منبرخانه حاج عباس علی مدد، منبرخانه کربلایی احمد نیک نژاد، منبرخانه کربلایی قاسم عباد و... از جمله منبرخانه های قدیمی محله بیدآباد شاهرود است که آیین سنتی منبرخوانی با قدمت بیش از 200 سال در این منبرخانه ها برگزار می شود.

روضه خوانی و مرثیه خوانی توسط روحانیون و مداحان زن و مرد در منبرخانه ها انجام می شود و بانی مجلس برای خوش آمد گویی به زنان عزادار جلوی در ورودی منبرخانه می ایستد، میزبان در این آیین سنتی با شیر، خرما، چای، قهوه، نان سنتی، شیرمال، نان قندی و... از عزاداران پذیرایی می کند.

عکس: مسعود محقق - ایسنا سمنان


خبرگزاری ایسنا
انتهاي پیام
اخبار مرتبط
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: