• شنبه ۱۶ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 986-2497-5
  • خبرنگار : 05
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سمنان در جمع پنج استان برتر پرورش شتر کشور

استان سمنان از نظر جمعیت دام های شتر و پرورش این دام مهم در رتبه پنجم کشور قرار دارد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان سید حسن میرعماد رییس جهادکشاورزی استان اظهار کرد: معرفی جامع طرح توسعه اکولوژیک شتر بر پایه حفظ و اصلاح و احیاء مراتع و استفاده از گیاهان هالوفیت( شورپسند) و ایجاد چراگاه مصنوعی و کمک به افزایش درآمد شترداران و بهره‌وری در این حوزه و همچنین ایجاد اشتغال پایدار برخی از اهداف برگزاری این کارگاه ملی است .

وی با بیان اینکه کارگاه ملی توسعه اکولوژیک شتر با حضور مسئولین امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه شتر کشور برگزار شد افزود: در این کارگاه ملی معاونین بهبود تولیدات دامی ۷ استان شترخیز کشور نیز حضور داشتند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه استان‌های که بیشترین جمعیت شتر را دارند در کارگاه ملی توسعه اکولوژیک شتر حضور یافتند تصریح کرد: این کارگاه به‌منظور توسعه پرورش شتر در کشور و افزایش کمی و کیفی محصولات برگزار و شترداری اکولوژیک به‌عنوان روشی نوین در این کارگاه معرفی و آموزش داده شد .

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز در این کارگاه درباره ضرورت برگزاری کارگاه ملی توسعه اکولوژیک شتر گفت: با برگزاری این کارگاه شترداران نحوه ایجاد چراگاه مصنوعی و شترداری نیمه‌صنعتی را آموزش دیدند .

مصطفی شاه‌حسینی گفت: در این کارگاه هفت استان شترخیز کشور به‌عنوان پایلوت در نظر گرفته شدند که سایت‌های الگویی در این استان‌ها احداث و به بهر‌ه‌برداری می‌رسد .

وی افزود: استان‌های خراسان جنوبی، رضوی، سمنان، گلستان، تهران، سیستان و بلوچستان و کرمان در کارگاه ملی توسعه اکولوژیک شتر حضور یافتند .

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: هلدینگ‌های مهم بخش کشاورزی کشور مانند آستان قدس، اتکا، اوقاف و … نیز در این کارگاه حضور یافتند .

کارشناس شتر سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز در این باره گفت: استان سمنان دارای جمعیت ۱۵ هزار نفری شتر است و از این لحاظ در رتبه پنجم کشور قرار دارد .

عادل با اشاره به اهمیت استان سمنان ازنظر شترداری گفت: این استان به لحاظ قرار گرفتن در مرکز استان‌های شترخیز کشور و استقرار ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد شتر کشور از استان‌های مهم و پیشرو در زمینه پرورش شتر است .

وی خاطرنشان کرد: در ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد شتر این استان طرح‌های مهمی مانند تلقیح مصنوعی و انتقال جنین شتر، ایجاد شترداری شیری صنعتی و پرواربندی صنعتی و اجرای طرح آمیخته گری شتر باهدف افزایش تولید گوشت در این استان اجراشده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: