• چهارشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 986-1791-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون وزیر خبر داد:

تعاونی؛ شریکی سالم و کارآمد برای دولت/ اشتغال 52 هزار نفری تعاونی‌ها در یک سال اخیر

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تعاونی‌ها به‌عنوان شریکی سالم و کارآمد برای دولت نام برد و گفت: تعاونی‌ها با جمع‌آوری سرمایه‌های خرد اتفاقات بزرگی رقم می‌زنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان‌،ابراهیم صادقی‌فر در چهاردهمین آئین تجلیل از تعاونی‌های برتر استان سمنان به نقش مهم تعاونی‌ها در تولید و اشتغال پرداخت و اظهار کرد: ۵۳ درصد تعاونی‌های کشور در زمینه تولیدی فعال هستند.

وی با بیان اینکه تعاونی یکی از پایه‌های اقتصاد در همه دنیا است تصریح کرد: در کشوری مثل برزیل بیش از 40 درصد تولیدات کشاورزی از طریق تعاونی‌ها انجام می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعاونی روش و فرآیندی است که سرمایه‌های کوچک را تجمیع و یک فعالیت اقتصادی را ایجاد می‌کند ادامه داد: توسعه بخش تعاونی به ایجاد عدالت اجتماعی در جامعه کمک زیادی می‌کند.

وی اضافه کرد: اقتصاد تعاون‌محور، اقتصادی عدالت‌گرانه است و به ایجاد تعادل ، گسترش عدالت، توزیع مناسب ثروت و کاهش فقر در جامعه کمک شایانی می‌کند.

صادقی‌فر به ارتباط و پیوند تعاونی‌ها به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی اشاره و تصریح کرد: حوزه تعاون با فرهنگ و اجتماع پیوند عمیقی خورده است و هیچ برنامه‌ای در بخش تعاون دیده نمی‌شود که از مسیر اجتماع گذر نکرده باشد. هر حرکت و جوششی در عرصه تعاون با جمع شدن عده‌ای دور هم رخ می‌دهد و نگاه اجتماعی دارد و از این‌رو، تعاون و اجتماع با هم قرابتی دیرینه دارند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این وزارتخانه نگاه تقلیل گرایانه ندارد ادامه داد: جدا از فعالیت‌های اقتصادی در بخش تعاون به کارکردهای اجتماعی و فرهنگی تعاون نیز توجه می‌شود.

وی با بیان اینکه اقتصاد تعاونی‌ها هیبریدی است ادامه داد: این نوع از اقتصاد هم پایه اقتصادی دارد و هم پایه اجتماعی و فرهنگی ، ضمن آنکه رفع فقر و فقر زدایی و توزیع مناسب ثروت  را نیز دنبال می‌کند. در واقع همه تعاونی‌ها و اعضای آن برای دوام و بقای خود تلاش می‌کنند .

صادقی‌فر با بیان اینکه تعاونی‌ها نقش ترجمان واسط را در دولت دارند افزود: تعاونی‌ها به عنوان یک بازو برای دولت بشمار آمده ‌و دولت را در جهت توسعه اقتصاد حمایت می‌کنند ‌.

وی با بیان اینکه توسعه پایدار توسعه‌ای عام است ادامه داد: از منظر تعاون می‌توان به توسعه پایدار رسید . در واقع تعاون شریکی سالم و کارآمد برای دولت است و به دلیل سر و کار داشتن با افراد کم درآمد و کمک به تقویت عدالت اجتماعی در اقتصاد مقاومتی نیز نقشی مهم ایفا می‌کند .

معاون وزیر با بیان اینکه توسعه پایدار با تعاون گره خورده است افزود: رشد و بالندگی تعاون در کنار تسهیل‌گری قوانین، نیازمند فرهنگسازی و توجه به این موضوع از منظر اجتماعی است .

وی انسجام اجتماعی را لازمه شکل‌گیری تعاونی ها ارزیابی و خاطرنشان کرد: بستر رشد و نمو تعاونی در بخش اقتصادی نیست، راهکار توسعه تعاون تقویت شاخص‌هایی از جنس همدلی، همکاری و انسجام است . حوزه تعاون، اجتماع و فرهنگ بهم گره خورده است و تنها رشد و توسعه با آگاهی و مهارت آموزی محقق می‌شود .

این مقام ارشد اجرایی با بیان اینکه تعاونی‌ها اهل رقابت نیستند،گفت: ارتقای دانش، آگاهی، دانایی، مهارت، و توانمدسازی، لازمه موفقیت در تعاونی‌ها است و اکنون در تعاونی کشور به این موضوع ها کمتر پرداخته شده است .

وی با اشاره به اقبال مردم به بخش تعاونی تصریح کرد: در یک‌سال گذشته سه هزار و ۵۵۷ تعاونی با عضویت ۷۳ هزار و ۸۷ نفر و ظرفیت اشتغال برای ۵۲ هزار و ۴۸۷ نفردر کشور ایجاد شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: