• چهارشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 986-1591-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تجلیل از تعاونی‌های برتر استان سمنان

لزوم پیشگیری از افول اقتصاد تعاونی‌ها در زادگاه اولین تعاونی ایران/ توسعه معیشت و عدالت اجتماعی در سایه توسعه تعاونی‌ها

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با اشاره به نقش مهم تعاونی‌ها در اشتغال بر ضرورت پیشگیری از افول تعاونی‌ها به مثابه یکی از ارکان سه گانه اقتصاد در کشور و استان تاکید کرد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، اسماعیل غنیان در چهاردهمین دوره تجلیل از تعاونی‌های برتر استان سمنان  از استان سمنان به عنوان زادگاه اولین تعاونی کشور نام برد و اظهار کرد: استان سمنان با ایجاد اولین تعاونی در این استان در سال‌های پیش از انقلاب، پرچمدار تعاونی در کشور شد.

وی با اشاره به وجود 9 هزار و 300 تعاونی فعال در سطح کشور افزود: سهم استان سمنان از این تعاونی‌ها یک‌هزار و ۳۷ تعاونی است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با بیان اینکه تعاونی‌های استان بالغ بر 13 هزار شغل ایجاد کردند ادامه داد: ۱۰ درصد کل بیمه شده‌های تامین اجتماعی در استان در  تعاونی‌ها شاغل هستند

وی از وجود 10 هزار و 246 تعاونی ثبت شده بانوان در کشور خبر داد و اضافه کرد: دو هزار و 122 تعاونی از این تعاونی‌ها در استان سمنان تشکیل شده‌اند.

غنیان بر ضرورت توجه بیشتر به توسعه تعاونی‌ها از سوی دستگاه‌های اجرایی تاکید و تصریح کرد: دستگاهای اجرایی می‌توانند با سوق دادن بیشتر افراد به سمت ایجاد تعاونی‌ها از افول تعاونی‌ها جبلوگیری کنند.

این مدیر مسوول با بیان اینکه توسعه متوازن و اشتغال پایدار درسایه ایجاد تعاونی‌ها اتفاق می‌افتد گفت: تعاونی‌ها معمولا در جاهایی شکل می‌گیرند که جمعیت زیاد و درآمد پایین باشد .

وی تعاونی را از مهمترین فعالیت‌های اقتصادی شفاف و فراگیر دانست و بیان کرد: تعاونی نه شیوه‌ای برای پودلدار شدن  که لازمه توسعه معیشت و عدالت اجتماعی است با این همه متاسفانه فرهنگ‌ تعاون مغفول مانده و نیاز است که توجه بیشتری به این بخش مهم اقتصادی شود .

 غنیان بر حمایت بیشتر از تعاونی‌ها تاکید و تصریح کرد: در مقررات پرداخت تسهیلات باید تعاونی‌ها مورد توجه قرارگیرند تا انگیزه برای تقویت نهضت تعاون افزایش یابد .

وی با اشاره به برنامه‌های هفته تعاونی در این استان گفت: همزمان با هفته  تعاون امسال ۶ تعاونی در استان فعالیت خود را آغاز می‌کنند که دو تعاونی در بخش صنعت و چهار تعاونی نیز در بخش کشاورزی فعال خواهند بود.

  دبیر کارگروه اشتغال استان با اشاره به ارزیابی تعاونی‌ها در این استان خاطرنشان کرد: از مجموع یک‌هزار و ۳۸   تعاونی فعال در استان ۸۱۹   تعاونی شرایط شرکت در ارزیابی را داشتند که از این میزان  ۲۲۸ تعاونی در رقابت شرکت داده شده و بر مبنای شاخصهای انتخاب تعاونی های برتر ارزیابی و در نهایت داوری شدند

  مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان ادامه داد: براساس داوری‌ها ۲۰ تعاونی در استان سمنان به عنوان تعاونی برتر استانی انتخاب و دو تعاونی نیز حائز رتبه برتر ملی شدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: