• شنبه ۹ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 986-991-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

صرفه‌جویی ۷۰ میلیون مترمکعبی در مصرف آب بخش کشاورزی سمنان با اجرای سند بهره‌وری

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: با تدوین سند بهره‌وری حدود ۷۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب بخش کشاورزی صرفه‌جویی شده است .

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، لطف‌الله رضایی در شورای معاونین این سازمان اظهار کرد: بعد از ارائه مطالعات اولیه الگوی کشت، سند بهره‌وری آبی استان سمنان برای ارتقاء بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف آب و کمک به کسری مخازن تدوین شد .

وی گفت: در این سند ۱۷ پروژه عملیاتی که شامل کشت نشایی توسعه در فضای کنترل‌شده، ارتقا ضریب مکانیزاسیون، اصلاح و بهسازی باغات، تکثیر و توزیع بذور و اندام‌های تکثیری گیاهان زراعی باغی و دارویی مقاوم و سازگار با شرایط کم‌آبی در دستور کار قرار گرفت .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: کشت علوفه‌های جدید، توسعه گیاهان دارویی کم آب‌بر، انتقال بخشی از کشت بهاره به پائیزه، خاک‌ورزی حفاظتی، مبارزه با آفات بیماری‌ها و علف‌های هرز در باغات و اراضی شیب‌دار، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب نیز در این سند در دستور کار قرار گرفت و بخشی از این پروژه‌ها اجرایی شد .

رضایی افزود: بر اساس ارزیابی انجام‌شده در پایان سال ۹۷ با انجام این پروژه‌ها حدود ۷۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب بخش کشاورزی صرفه‌جویی شد .

وی گفت: مخازن آب‌های زیرزمینی استان سمنان سالانه بین یک تا 2.5 متر یعنی حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن دارند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: