• دوشنبه ۴ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 986-493-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ثبت اختراع دستگاهی برای آزمون پدیده سایش در موتورهای احتراق درونی

دستگاه آزمون سایش پین روی دیسک دما بالا در محیط روانکاری» به همت محققان دانشکده مهندسی مکانیک و فناوران کانون شکوفایی و خلاقیت دانشگاه سمنان، طراحی، ساخته و ثبت اختراع شد .

به گزارش ایسنا ، دکتر مهدی پروینی، مدیر مرکز کارآفرینی و نوآوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: مهرداد پورجم فناور کانون شکوفایی و خلاقیت این مرکز و دانشجوی دانشگاه سمنان با ایده محوری «طراحی و ساخت آزمونگر سایش رفت و برگشتی دما بالا در محیط روانکاری» با حمایت مرکز کارآفرینی، موفق به ساخت و ثبت اختراع این دستگاه شد .

مهرداد پورجم در توضیح این اختراع با بیان اینکه پدیده سایش یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در اتلاف و بازدهی توان اجزای مکانیکی موثر است، گفت: پژوهش‌های زیادی برای افزایش بازدهی موتورهای احتراق درونی انجام شده است که نشان می‌دهد، درصد بسزایی از اتلاف توان موتور به علت سایش میان قطعات موتور است .

پورجم ادامه داد: این دستگاه تا حد امکان شرایط عملیاتی موتور را شبیه‌سازی کرده و آزمون سایش تحت این شرایط اجرا می‌شود و در نتیجه باعث بالا رفتن دقت آزمون، قابل اعتمادتر کردن داده‌های خروجی و نزدیک به واقعیت طراحی خواهد شد .

وی افزود: در ساخت این دستگاه دکتر محمد آزادی و وحید عابدینی از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک و سیدمهدی حسینی از پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان نیز همکاری داشتند .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: