/گزارش تصویری/
میراثی که "خاله شهربانو" زنده نگه داشته است

عکس  8:38:9 1398/03/20
983-1396-5 كد خبر

یکی از افتخارات هر ملت و کشوری، صنایع بومی و دستی آن است.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، هنرهای سنتی، مجموعه هنرهای اصیل، بومی و مردمی هر کشور است که ریشه‌های عمیق و استوار در اعتقادات آداب، عادات، رسوم، سنن و در مجموع فرهنگ معنوی جامعه دارد ‏و نمایشگر فرهنگ و تمدن اقوام بوده است، صنايع دستي ايران نيز به عنوان نماد و تبلور فرهنگ غني اين سرزمين از ديرباز شهرتي جهاني داشته است. خمير مايه اصلي آثاري که به دست هنرمندان خلاق و سختکوش ايراني پديد آمده از عمق تاريخ کهن اين مرز و بوم نشأت گرفته است، در این بین هنر ماندگار و اصیل صنایع دستی و بافندگی از ارزش و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

شهرستان سرخه در استان سمنان یکی از قطب های تولید صنایع دستی و بافندگی در کشور به شمار می آید که میراث اصیل و ارزشمند آن را می توان در زیرزمین خانه استیجاری خاله شهربانو پیدا کرد.

"جولکین پلاس" یا " پلاس" یکی از صنایع دستی و بافندگی معروف شهرستان سرخه است که توسط خاله شهربانو به عنوان یک میراث اصیل حفظ شده است، این محصول با تکه های پارچه های رنگارنگ و با دستان هنرمند و سختکوش خاله شهربانو بافته می شود و به عنوان زیرانداز، زیلو، فرش و... استفاده می شود، شهربانو کلامی که در بین مردم شهر سرخه به خاله شهربانو معروف است با حدود 70 سال سن بیش از 50 - 60 سال با دستگاه بافندگی که از مادرش به ارث برده است در زیر زمین خانه استیجاری خود که به کارگاه خاله شهربانو معروف است مشغول به بافتن پلاس است،  او می گوید امروز در سرخه زنان زیادی با دستگاه های پیشرفته مشغول به بافندگی هستند و دیگر کسی سراغ جولکین پلاس های مرا نمی گیرد.

10 ژوئن مصادف با 20 خرداد به نام روز جهانی صنایع دستی نامگذاری شده است.

عکس : مسعود محقق - ایسنا


خبرگزاری ایسنا
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: