• یکشنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-1890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل آب منطقه ای سمنان خبر داد:

افزایش 94 درصدی بارش ها در استان/ سد مخزنی دامغان در آستانه سرریز شدن

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان از افزایش 94 درصدی بارندگی در این استان در سال آبی جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، ایرج حیدریان در دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان که با حضور استاندار سمنان، نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه و برخی از مدیران استان برگزار شد، گفت: میزان بارندگی در سال آبی جاری(ابتدای مهرماه 1397 تا 11 خرداد 1398) حدود 173.2 میلی متر ثبت شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته که 89.4 میلی متر بوده است، حدود 94 درصد افزایش داشته است.

وی همچنین از افزایش 58 درصدی بارندگی در استان در مقایسه با میانگین درازمدت خبر داد و گفت: میانگین درازمدت بارندگی در استان سمنان حدود 109.4 میلی متر ثبت شده است که با بارش 173.2 میلی متری در سال آبی جاری، شاهد افزایش 58 درصدی هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان همچنین گفت: با بارش های نسبتاً خوبی که از ابتدای سالجاری صورت گرفته است، سد مخزنی شهید شاهچراغی دامغان با ظرفیت 21 میلیون متر مکعب، تا 20 روز آینده سر ریز می شود، این در حالی است که حجم مفید سد دامغان در سال گذشته به کمتر از 5 میلیون مترمکعب رسیده بود.

حیدریان با اشاره به افزایش دبی چشمه علی دامغان نیز گفت: میزان دبی چشمه علی دامغان در سال گذشته 347 لیتر در ثانیه بوده است که در سالجاری با افزایش بارش ها و آب شدن برف ها، میزان دبی چشمه علی دامغان به 1200 لیتر در ثانیه رسیده است.

وی همچنین از اجرای طرح پایش ادواری دشت های استان سمنان و بیلان 5 ساله طرح های تأمین آب در استان سمنان خبر داد و افزود: در محدوده دشت‌هایی که طرح های سامانه‌های آبیاری نوین اجرا شده، درباره منابع آبی و تأثیر این سامانه‌ها در نقاط مختلف دشت‌ها پایش دوره‌ای سفره آب‌های زیرزمینی انجام می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه ای سمنان همچنین از اجرای طرح جلوگیری از برداشت بی رویه و اضافه برداشت منابع آبی در بالادست انهار و سد های استان خبر داد و خاطرنشان کرد: این طرح در نقاطی که با مشکل خشکسالی شدید و افت منابع آبی مواجه بودند اجرا می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: