• دوشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 981-1191-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

با اجرای طرح پیوند درختان زیتون استان ؛


درختان زیتون سمنان پربارتر می‌شوند

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از آغاز عملیات اجرایی پیوند درختان زیتون در این استان خبر داد .

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان ، مهدی قرائیان اظهار کرد: این مهم به منظور اصلاح و بهسازی باغات زیتون و برای تغییر ارقام نامناسب در استان اجرایی می‌شود .

وی گفت: در طرح پیوند باغات زیتون قرار است تمام درختان برگ‌ریز و ارقام حساس و کم‌بار از طریق پیوند سرشاخه کاری اصلاح و تغییر رقم یابند .

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: طرح پیوند درختان زیتون هم اکنون از شهرستان گرمسار آغاز و در شهرستان‌های آرادان سرخه و سمنان نیز اجرا می‌شود .

قرائیان با بیان اینکه سابقه کشت و پرورش زیتون در این استان به سال ۷۲ باز می‌گردد گفت: تاکنون با کشت بیش از دو میلیون اصله نهال زیتون سطح زیر کشت این محصول به ۵ هزار و ۱۰۰ هکتار رسیده است .

وی خاطرنشان کرد: با توجه به واردات ۹۰ درصدی روغن مورد نیاز کشور، زیتون در طبقه‌بندی محصولات عمده کشاورزی به عنوان یک محصول راهبردی در رأس برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد .

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه محصول استراتژیک زیتون نسبت به شرایط کم آبی و شوری آب و شرایط خاک استان سمنان مقاوم است گفت: این ویژگی‌ها به همراه تجربیات ارزشمندی که در سال های اخیر از سوی باغداران و کارشناسان برای نگهداری مناسب باغات زیتون به دست آمده و همچنین نتایج تحقیقاتی و انتخاب ارقام مناسب سبب شده تا افق روشنی برای توسعه این محصول راهبردی پیش رو باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: