• پنجشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-3390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گشت شبانه‌روزی برای جمع‌آوری زباله‌گردها! / توقیف ۹ایستگاه جمع‌آوری پسماند در سمنان

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان از توقیف و اعمال قانون 9 دستگاه خودرو متخلف حمل و جمع‌آوری پسماند خشک از سطح شهر سمنان درهفته سوم دی ماه  خبرداد .

  به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، حمیدرضا پیوندی با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس ماده 16 قانون مدیریت پسماند نگهداری، مخلوط کردن، جمع‌آوری، حمل و نقل، خرید و فروش و دفع و صدور پسماندها خارج از چارچوب مقررات قانون جرم است و افراد متخلف به حکم مراجع قضایی به جزای نقدی محکوم خواهند شد .

  وی افزود: واحدهای گشت این سازمان به صورت شبانه‌روزی در سطح شهر برای شناسایی و جمع‌آوری زباله‌گردها و کارگاه‌های غیرمجاز فعالیت می‌کنند‌؛ زباله گردها را شناسایی و با تشکیل پرونده و معرفی به دادسرا بر اساس قانون با آنان برخورد می کنند. با تلاش واحدهای گشت به‌همراه نماینده دادگستری در سازمان مدیریت پسماند به‌عنوان ضابط خاص و مامور نیروی انتظامی بعنوان ضابط عام ‌در هفته سوم دی ماه سه دستگاه پیکان وانت ،یک دستگاه نیسان و پنج مورد چرخدستی متوقف و جهت اعمال قانون خودروها‌ به پارکینگ نیروی انتظامی و چرخ دستی ها به انبار سازمان مدیریت پسماند منتقل شدند .

  پیوندی با اشاره به معضلات زباله گردی و آسیب‌هایی که متوجهزباله گردها و شهروندان است، به اهداف شهرداری از اجرای این طرح پرداخت و اضافه کرد: علاوه بر معضلاتی که زباله گردی برای سلامت شهروندان و مدیریت شهری ایجاد می کند، از هم پاشیدن سطل‌ها و کیسه‌های زباله‌ کنار خیابان یا کوچه و رفت و آمد این افراد با گونی‌های زباله  مشکلاتی برای محیط زیست و سیمای شهری ایجاد کرده است .

وی افزود: این پدیده منشا بروز مشکلاتی چون مبتلا شدن این افراد به بیمارهای خطرناک و شیوع آنها در جامعه، به وجود آمدن آلودگی و چهره زشت برای شهرها و دیگر معضلات اجتماعی است .

  مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند درخصوص دیگر اقدامات ستاد ساماندهی پسماندهای خشک بیان کرد: مدیریت پسماندهای خشک سطح شهر سمنان بنابر قانون مدیریت پسماندها و طرح جامع مدیریت پسماند، جمع آوری و حمل و نقل و مدیریت پسماندهای خشک برعهده سازمان مدیریت پسماند است که براین اساس 11 غرفه در سطح شهر فعال و 453 مخزن پسماند خشک در شهر سمنان جاگذاری و 50 دستگاه پیکان وانت متحدالشکل و کدگذاری شده جهت جمع آوری و حمل پسماند خشک فعال هستند و آموزش تفکیک زباله ‌از مبداء، مدیریت پسماندهای خانگی و آشنایی با راه‌های کاهش زبالهویژه دانش آموزان و نوآموزان در پایه‌های متوسطه دوره اول‌، ابتدایی و پیش‌دبستانی همه ساله از اول مهر ماه تا پایان اسفندماه برگزار می‌گردد .

  وی ضمن قدردانی از همکاری دادگستری سمنان و نیروی انتظامی شهرستان سمنان خاطر نشان کرد: در این خصوص علاوه بر کمک رسانه‌ها، نیازمند همکاری و تعامل شهروندان نیز هستیم.

وی با بیان اینکه مدیریت پسماند و تفکیک زباله از مبداء وظیفه هر شهرروند قانونمدار است گفت: شهروندان می‌توانند با تحویل زباله‌های جمع آوری شده به خودروها و چرخ دستی های کدگذاری شده سازمان مدیریت پسماند و یا تحویل زباله خشک به غرفه‌های بازیافت، و یا انداختن آنها در داخل سطل‌های آبی رنگ ویژه پسماندهای خشک، به صنعت بازیافت ، مدیریت شهری و کاهش این زباله گردها کمک کند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با برخوردهایی که صورت می‌گیرد به طور قابل توجهی از شمار زباله‌گردها در سطح شهر کاسته شود .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: