• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-2990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون آب منطقه‌ای سمنان به ایسنا خبر داد:

افزایش آب‌های سطحی و کاهش دبی منابع زیرزمینی در سمنان

معاون شرکت آب منطقه‌ای سمنان از افزایش 27 درصدی آورد رودخانه‌های استان سمنان در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

محمدرضا خاموشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان اظهار کرد: رودخانه‌های این استان، در سه ماهه ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ماه تا اول دی‌ماه سالجاری) نسبت به مدت مشابه گذشته، 98 درصد افزایش جریان آبی داشته‌اند.

وی ادامه داد: این افزایش جریان آبی فقط نشان دهنده این است که بارندگی زیاد و نسبتاً خوبی نسبت به سال قبل انجام شده است و حتی به صورت برف هم نبوده و از این رو خیلی از این منابع آبی را از دست می‌دهیم.

وی با بیان اینکه آبدهی چشمه‌های استان 14 درصد کاهش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: در کنار افزایش آورد رودخانه‌ها و جریان آب‌های سطحی، آب‌دهی چشمه‌های استان سمنان نیز تا آبان ماه‌ سال زراعی جاری، حدود 666 لیتر بر ثانیه بوده است، این درحالی است که میزان آبدهی چشمه‌ها در سال گذشته 773 لیتر بر ثانیه بوده است و در سال آبی جاری کاهش پیدا کرده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای سمنان تصریح کرد: آبدهی قنوات نیز نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است، این کاهش آبدهی چشمه‌ها و قنات‌ها نشان می‌دهد که این میزان بارش‌ها و افزایش بارندگی هنوز تأثیری بر روی منابع آب زیرزمینی نداشته است و وضعیت همچنان بحرانی است.

وی افزود: امیدواریم بارش‌های زمستانی به صورت برف شدت پیدا کند تا ذخیره منابع آب زیرزمینی استان تقویت شود.

خاموشی میزان متوسط مصرف آب در بخش کشاورزی، شرب و صنعت در جهان را به ترتیب 70 درصد کشاورزی، 8 درصد شرب و  22 درصد صنعت عنوان کرد و گفت: در استان سمنان بیشترین مصرف منابع آبی در بخش کشاورزی با 86 درصد است، همچنین 9 درصد در بخش شرب و 5 درصد در بخش صنعت مصرف می‌شود.

وی تصریح کرد: این میزان در کشور 92.5 درصد در بخش کشاورزی، 6درصد در بخش شرب و 1.5 درصد در بخش صنعت است، در کشورهای توسعه‌یافته، مصرف آب در بخش صنعت 59 درصد، کشاورزی 30 درصد و بخش شرب 11 درصد است، همچنین در کشورهای در حال توسعه نیز میزان مصرف آب در بخش های کشاورزی، صنعت و شرب به ترتیب  82، 10  و 8 درصد است.

معاون شرکت آب منطقه‌ای سمنان اظهار داشت: برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های کشاورزی، حفر چاه‌های غیرمجاز، اضافه برداشت از چاه‌های کشاورزی، عدم مدیریت صحیح و بهینه در مصرف آب و ... از عوامل مهم افت شدید منابع آب زیرزمینی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: