• شنبه ۱۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9710-1592-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دادستان سمنان: بروکراسی پیچیده، ابهام و تشریفات متعدد قوانین را از کارایی لازم تهی کرده است

دادستان سمنان معتقد است که بروکراسی پیچیده ، ابهام و تشریفات متعدد قوانین را از کارایی لازم تهی کرده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان حیدر آسیابی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان که با حضور استاندار جدید سمنان برگزار شد اظهار کرد: متاسفانه قوانین ما ابهام زیادی دارند و همین ابهام مانع از پیشبرد امور می شود.

وی از تشریفات طولانی به عنوان یکی از جدی ترین مشکلات قوانین در کشور نام برد و افزود: جدا از تشریفات طولانی نبود ضمانت اجرایی معضل ما در اجرای قوانین است که سبب شده یا قوانین اصولا اجرایی نشوند و یا به طور ناقص اجرایی شوند.

دادستان سمنان ادامه داد: گاهی یک قانون حمایتی با هدف حمایت از بخش تولید وضع شده اما آنقدر اجرای آن به بخش نامه ها و آیین نامه ها ارجاع داده شده که کارایی لازم را از دست داده است.

آسیابی با انتقاد از افزودن برخی ارجاعات به قوانین از سوی دستگاه ها، بانک ها و سازمان ها خاطرنشان کرد: این در حالی است که اصل و روح آن قانون هیچ قیدی ندارد لذا همین ارجاعات متعدد سد اجرایی شد قانون شده و میزان اثرگذاری آن را به شدت کاهش داده و از این رو دیگر کارایی لازم را ندارد.

این عضو ارشد شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان از بند "و"تبصره 16 قانون بودجه 97 به عنوان نمودی از اینگونه قوانین نام برد و گفت: قانون باید قاطع و تسهیل کننده باشد.

وی به برخی مشکلات قضایی در نتیجه این رویکرد به قوانین اشاره و اظهار کرد: متاسفانه بعد از هر قانون شاهد تشکیل تعداد زیادی پرونده قضایی هستیم که این پرونده ها ناشی از همین رویکرد نامناسب به تقنین و اجرای قوانین است.

دادستان سمنان با اذعان به اینکه ما در وضع قوانین ضعف جدی داریم ادامه داد: به طور مثال در همین بند "واو" تبصره 16 تکلیف ما با قانون مشخص نیست و همین منجر به یک سری مشکلات در روند اجرای قانون شده است.

آسیابی بر ضرورت بهره گیری بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی و خصوصا شوراهایی همچون شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی تاکید کرد و گفت: این شوراها می توانند به عنوان اتاق فکر اقتصاد مقاومتی عمل کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: