• سه شنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون مدیریت بحران استانداری سمنان عنوان کرد:

خطرناک‌ترین گسل سمنان کجاست؟/خسارت‌بارترین بلایای 5 سال اخیر استان

معاون مدیریت بحران استانداری سمنان از وجود 64 گسل شناسایی شده در این استان خبر داد و گفت: در 33 مورد از این گسل‌ها کار لرزه‌نگاری انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، علی خداداد در گردهمایی و کارگاه آموزشی اعضای شورای مدیریت بحران شهرستان‌های این استان با اشاره به خطرناک‌ترین این گسل‌ها اظهار کرد: گسل آستانه بشم بزرگترین و خطرناک‌ترین گسل شناسایی شده در این استان است.

این کارشناس حوادث و بلایای طبیعی با بیان اینکه بزرگترین و خسارت‌بارترین زلزله تاریخ در استان سمنان به وقوع پیوسته ادامه داد: این زلزله که سال 832 میلادی روی داده گستره‌ای از دامغان تا نیشابور را تحت‌تاثیر قرار داده و خسارات و کشته‌های بسیاری داشته است.

معاون مدیریت بحران استانداری سمنان از استان سمنان به عنوان یکی از بلاخیزترین مناطق کشورمان نام برد و گفت: در 20 سال گذشته از 39 بلای به‌وقوع پیوسته در کشور 20 نوع آن در استان سمنان تجربه شده است.

وی با اشاره به شرایط اقلیمی این استان پهناور افزود: 54 درصد از منابع طبیعی استان را مناطق بیابانی تشکیل می‌دهد و مناطق بیابانی از نظر مدیریت بحران شرایط خاص خود را داشته و امدادرسانی در آن با مشکلات خاص خود روبرو است.

خداداد با اشاره به اینکه از سال 92 با راه‌اندازی یک سامانه همه سوانح استان ثبت می‌شود اضافه کرد: خشکسالی و سرمازدگی خسارت‌بارترین بلایای طبیعی در استان طی سال‌های اخیر بوده است.

وی با بیان اینکه در استان سمنان در 5 سال گذشته با خشکسالی مواجه بوده ادامه داد: از طرفی استان سمنان هم با سرمازدگی دیرس بهاره و هم سرمازدگی زودرس پاییزه روبرو است و همین سالانه خسارات زیادی به این استان وارد می‌کند.

معاون مدیریت بحران استانداری سمنان با اشاره به میزان خسارات ناشی از حوادث در این استان طی پنج-شش سال گذشته افزود: این حوادث یک‌هزار و 670 میلیارد تومان خسارت به استان سمنان وارد کردند.

وی حجم خسارت ناشی از حوادث به استان از 76 تا 91 را نیز بالغ بر 2 هزار و 282 میلیارد تومان برشمرد و با اشاره به کمک‌های دولتی به آسیب‌دیدگان این حوادث گفت: تنها 13.2درصد از خسارات از سوی دولت جبران شدند.

وی با بیان اینکه خشکسالی و سرمازدگی بیشترین خسارت را به استان زدند اظهار کرد: بعد از این دو سیل ،طوفان و تگرگ بیشترین خسارات را به استان زدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: