• دوشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اقبال پایین سمنانی‌ها به دسترسی آزاد به اطلاعات!/استان سمنان از آخر دوم شد

مردم استان سمنان بعد از ایلام کمترین درخواست را برای دسترسی آزاد به اطلاعات از طریق سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات داشته‌اند.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، استان سمنان با 110 کاربر بعد از استان ایلام، کمترین درخواست را برای دسترسی به اطلاعات در بین شهروندان دیگر استان های کشور داشته اند.

سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات سایتی اینترنتی است که به منظور استفاده تمامی شهروندان برای دسترسی آزادانه به اطلاعات نهادهای دولتی ایجاد شده‌ و شهروندان ایرانی می‌توانند با ارائه درخواستی، اطلاعات هر کدام از دستگاه های اداری، منوط به اینکه آن اطلاعات، حریم خصوصی افراد را نقض نکند را مطالبه کنند.

به گزارش ایسنا - مردم در استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بیشترین درخواست را برای دسترسی به اطلاعات از طریق سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات داشته‌اند .

بر اساس گزارش دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، استان‌های تهران با ۵۸۱۶ ، خراسان رضوی با ۱۲۱۷ و اصفهان با ۱۰۹۸ کاربر، بیشترین ثبت‌نام‌کننده را در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات داشته و استان های سمنان با 110 و ایلام با ۷۴ کاربر کمترین درخواست را برای دسترسی به اطلاعات از طریق این سامانه داشته است.

اگرچه جمعیت شاخص تعیین کننده ای در این رتبه بندی است اما با توجه به نفوذ بالای اینترنت در باسوادترین استان کشور، قرارگرفتن در رتبه های بالاتر دور از دسترس مردم استان نیست.

در مجموع ۱۶ هزار و ۷۰۵ سازمان از سراسر کشور در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ثبت‌نام کرده‌اند .

مردم می‌توانند با مراجعه به FOIA.IRAN.GOV.IR درخواست‌های خود را نسبت به ۵۲۲ دستگاه ثبت کنند .

قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، به منظور شفافیت در کار نهادهای حکومتی و امکان نظارت شهروندان و رسانه‌ها، در سال ۱۳۸۷ در مجلس تصویب و در سال ۱۳۸۸ برای اجرایی شدن به رئیس‌جمهور وقت، ابلاغ شد. اما تدوین آیین‌نامه اجرایی و ابلاغ آن تا سال ۱۳۹۴ طول کشید تا اینکه سرانجام سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت تدبیر و امید و در تیرماه سال ۱۳۹۶ طی مراسمی، فعالیت خود را آغاز کرد. براساس این قانون هر فرد ایرانی می‌تواند به همه اطلاعات طبقه‌بندی نشده دسترسی داشته باشد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: