• سه شنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-494-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فضای مجازی با ارتقای سواد رسانه‌ای به یک فرصت تبدیل می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان،معتقد است که فضای مجازی با ارتقای سواد رسانه ای در کشور می تواند به یک فرصت تبدیل شود.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر فضیلت در جشنواره "یار مهربان" که با هدف تجلیل از مولفان، ناشران و کتابفروشان برتر استان سمنان برگزار شد سرانه فعلی مطالعه در کشور را در طراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ندانست و بر تلاش برای گفتمان سازی در جامعه برای ترویج فرهنگ مطالعه و توجه به کتاب تاکید کرد .

وی اظهار کرد: انس با کتاب در ایران اسلامی بسیار پایین است و این  ناشی از نداشتن گفتمان مناسب در جامعه است .

وی توجه به کتاب و مطالعه را از شاخص های مهم در توسعه یافتگی هر کشور دانست و گفت: از شاخص های مهم در توسعه یافتگی موضوع کتاب، مطالعه، قلم و نشر است و باید امروز بیش از گذشته به این حوزه ها توجه شود .

فضیلت با بیان اینکه در این عرصه مولفان به تنهایی تاثیرگذار نیشتند بر ارتقای توانمندی ناشران و انتشاراتی ها نیز تاکید کرد و افزود: کمک به گفتمان سازی در حوزه کتاب نیز با کمک انتشاراتی ها باید صورت گیرد .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با اشاره به رشد کمی انتشاراتی در استان سمنان تصریح کرد: وجود ٣٨ موسسه انتشاراتی در این استان از نظر کمی رشد خوبی است اما باید کمک کنیم تا کیفی سازی نیز در این عرصه اتفاق بیافتد .

فضیلت در پاسخ به برخی از مسایل مطرح شده توسط ناشران و مولفان در این جشنواره   به خصوص در بحث خرید کتاب از ناشران گفت: در خرید کتاب از ناشران بر اساس آیین نامه های موجود عمل می شود .

وی با اشاره به برخی مشکلات اعتباری اظهار داشت: سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اعتبارات فرهنگی کشور بسیار پایین و کمتر از یک هفتم حجم اعتبارات فرهنگی است  و این در حالی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با احتساب سازمانها و مراکز تحت پوشش وزارت خانه عیالواری است و این اعتبارات پاسخگوی حجم وسیع درخواست ها در حوزه فرهنگ نیست .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با اشاره به فضای مجازی، پایین بودن سواد رسانه ای را در جامعه از مشکلات این عرصه دانست و خاطرنشان کرد : با ارتقای سواد رسانه ای فضای مجازی می تواند در جامعه به یک فرصت تبدیل شود .

در این جشنواره از مولفان، ناشران و کتابفروشان برتر استان سمنان با حضور جمعی از مسوولان فرهنگی تجلیل شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: