• یکشنبه ۲۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-2594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان عنوان کرد:

شرکت 222 ناشر کشوری در نمایشگاه بزرگ کتاب استان سمنان در شاهرود/سرانه مطالعه ایرانیان قابل اعتماد نیست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان از تخصیص 350 میلیون تومان یارانه خرید کتاب به مخاطبان نمایشگاه بزرگ کتاب این استان خبر داد و گفت: این نمایشگاه با حضور 222 ناشر کشوری در شاهرود برگزار می شود.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، حجت الاسلام فضیلت در نشستی با اصحاب رسانه این استان اظهار کرد: نمایشگاه بزرگ کتاب این استان در 150 غرفه 11 تا 16 آذرماه برگزار می شود.

وی از حضور 10 ناشر استانی در نمایشگاه امسال خبر داد و افزود: کتب ارائه شده در نمایشگاه امسال با 30 درصد تخفیف ارائه می شود که 20 درصد آن از طریق ارائه بن کتاب و 10 درصد نیز از طریق ناشران ارائه می شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص چرایی کاهش شمار ناشران استانی شرکت کنده در نمایشگاه کتاب امسال گفت: یکی از دلایل این کاهش به برگزاری نمایشگاه برمی گردد چرا که شمار ناشران استانی در شاهرود کمتر از مرکز استان است .

وی با بیان اینکه بضاعت چاپ و نشر در استان بضاعت بالایی نیست گفت: متاسفانه با وجود ظرفیت های بالقوه فرهنگی، هنوز یک اتحادیه ناشران هم در استان راه اندازی نشده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با اشاره به همزمانی این نمایشگاه با هفته کتاب و کتابخوانی از پیش بینی 20 عنوان برنامه به مناسبت این هفته در استان خبر داد و گفت: 40جشن کتاب در چهل شهر با حضور چهل نویسنده، اجرای طرح کتاب گردی و بازدید از کتابخانه های عمومی و کتابفروشی های سطح شهر،تجلیل از ناشران،مولفین و نویسندگان برتر استان، رونمایی از تازه های نشر، عرضه کتاب با تخفیف 20 درصدی در هشت کتابفروشی شهرهای سمنان و شاهرود و...از جمله این برنامه ها است.

وی با بیان اینکه حوزه کتاب و کتابخوانی تنها محدود به فرهنگ و ارشاد و حتی دستگاه های فرهنگی نیست افزود: کاهش اقبال مردم به مطالعه و کتاب دلایل بسیار متنوعی دارد که برای حل آن نیازمند یک عزم و همت عمومی است.

فضیلت با بیان اینکه میزان سرانه مطالعه در کشور رقم قابل اعتماد نیست گفت: تفاوت در معیارهای سنجش سبب شده که سرانه ارائه شده در ایران متغیر و بین دو تا 70 دقیقه در نوسان باشد.

وی از برنامه ریزی برای برگزاری همایش سوادرسانه ای در استان خبر داد و تصریح کرد: این همایش در ذیل همایش بین المللی سوادرسانه ای که اخیرا در سطح ملی برگزار شد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان ایجاد حساسیت در خصوص توجه به فضای مجازی را از اهداف این همایش برشمرد و گفت: فضای مجازی هنوز در کشور ما به گفتمان غالب تبدیل نشده و از همین رو هنوز به دیده یک تهدید به آن نگریسته می شود.

وی از ارائه 6 مقاله راه یافته به همایش بین المللی سوادرسانه ای در همایش استانی خبر داد و گفت: این همایش استانی در 13 استان کشور و از جمله سمنان برگزار می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: