/گزارش تصویری/
پدیده "فرسایش بادی" در مناطق کویری سمنان

عکس  9:49:21 1397/08/09
978-596-5 كد خبر

عوامل زیادی در از بین رفتن خاک حاصلخیز و کشاورزی تأثیر گذار است، اما فرسایش بادی یکی از دلایل اصلی از بین رفتن خاک حاصلخیز در مناطق خشک و نیمه خشک است، فرسایش بادی یا بادروبی نوعی فرسایش طبیعی است که موجب تغییرات بلند مدت اما قابل توجهی بر سنگ‌ها، صخره‌ها و کوه‌ها می‌شود، فرسایش بادی می‌تواند یک مشکل برای اقتصاد، کشاورزی، یا منابع طبیعی یک کشور محسوب شود .

فرسایش بادی یکی از پدیده‌هایی است که بیشتر در مناطق خشک و نیمه خشک رخ می‌دهد،   فرسایش بادی عبارت است از جدا شدن و حمل ذرات خاک توسط نیرویی که به وسیله سرعت باد روی سطح خاک اعمال می‌شود ، در مناطقی که میزان نزولات آسمانی کم و در طول روز درجه حرارت هوا زیاد است، سرعت باد بسیار زیاد بوده و این شرایط به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک یعنی جایی که سرعت باد زیاد است، غالب خواهد بود، درمناطقی که رطوبت خاک کم باشد، فرسایش بادی از اهمیت زیادی برخوردار است، در فرسایش بادی عامل اصلی، سرعت حرکت باد بوده و بدیهی است هر باد با هر سرعتی قادر با کندن ذرات خاک و انتقال آن نیست .

استقرار پوشش گیاهی ارزان ترین و موثرترین روش برای جلوگیری از فرسایش بادی است که عامل پوشیدن سطح زمین به وسیله گیاهی طبیعی بوده و مهم ترین نقش آن کاهش سرعت باد است، باد و آب دو عامل اصلی در فرسایش‌های خاک در استان سمنان ذکر شده است، در استان سمنان 24 کانون فرسایش بادی وجود دارد.

در اهمیت این موضوع مقام معظم رهبری می فرمایند: "فرسایش خاک چیزی نیست که بشود به آسانی آن را جبران کرد، قضیه خاک از آب مهم‌تر است. ما مشکل آب هم داریم و این مشکل بزرگی است ولی برای تهیه آب راه‌های فراوانی وجود دارد ولی برای تهیه خاک حاصلخیز این راه‌ها دیگر وجود ندارد"

عکس: مسعود محقق – ایسنا سمنان


خبرگزاری ایسنا
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: