• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-690-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت علمی پژوهشکده پسته ایران توصیه کرد:

آبیاری اضافی راه کنترل شوری خاک باغات پسته دامغان در فصل خواب درخت‌ها

عضو هیئت علمی پژوهشکده پسته ایران با اشاره به روند رو به رشد شوری خاک در اراضی کشاورزی گفت: آبیاری اضافی برای کنترل نمک‌های تجمع یافته در پاییز و فصل خواب خاک ضروری است .

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان حسین حکم‌آبادی همایش آموزشی ترویجی مدیریت به‌هنگام باغات پسته در دامغان اظهار کرد: فصل پاییز مناسب‌ترین زمان بررسی تغییرات شوری خاک است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده پسته ایران درباره مدیریت پس از برداشت با تاکید بر حفظ جوانه‌های سال بعد گفت: معمولاً در فصل رشد تبخیر و تعرق زیاد است و تجمع نمک در منطقه ریشه صورت می‌گیرد از این رو آبیاری اضافی برای کنترل نمک‌های تجمع یافته در فصل خواب ضروری است .

حکم‌آبادی ادامه داد: در مورد باغات پسته نخستین قدم در فصل پاییز محلول پاشی باغ‌ها با عناصری انجام شود که در استحکام و پایداری و زنده ماندن جوانه های سال بعد مؤثر باشند .

وی در مورد بهداشت باغات این شهرستان با هدف کاهش آفات زمستان گذران (زنبور مغزخوار پسته) و جمع آوری و سوزندان پسته‌های آلوده هشدار داد .

محسن طباطبائیان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان نیز در این همایش آموزشی و ترویجی با اشاره به میزان سطح باغات زیر کشت پسته اظهار داشت: در شهرستان دامغان ۱۵ هزار هکتار باغ پسته وجود دارد .

وی با بیان اینکه ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از این باغات مثمر است افزود: امسال حدود تولید ۴۰۰ تن پسته خشک در استان تولید شد .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان درباره روش‌های نوین آبیاری در باغات این شهرستان نیز گفت: پنج هزار هکتار از باغات این شهرستان به صورت کم فشار و تحت‌فشار ابیاری می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: