• دوشنبه ۳۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-3491-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گچ سمنان و پسته دامغان ثبت جهانی شدند

رئیس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از ثبت ملی و جهانی دو محصول مهم استان سمنان تحت عناوین گچ سمنان و پسته دامغان خبر داد .

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، مهدی میرکو با اعلام این خبر اظهار کرد: این مهم در جهت گسترش فعایت‌های تولیدی و صنعتی و ایجاد نوآوری، ابتکار و دانش فنی در سطح استان سمنان و همچنین در راستای حمایت از کالای ایرانی صورت گرفته است .

وی افزود: از آنجا که ثبت محصولات ارزشمند مناطق مختلف کشور در دستور کار وزارتخانه متبوع و دفتر حمایت از مالکیت صنعتی قرار گرفته است در استان سمنان نیز دو محصول ارزشمند گچ سمنان و پسته دامغان در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) مطابق با کنوانسیون لیسبون که (ج . ا . ایران) در سال 1383 به آن ملحق شده است ثبت جهانی شده است .

رئیس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان هدف از این اقدام را شناسنامه‏دار کردن این محصولات صادراتی و اطمینان بخشی به مشتریان در بازارهای بین‌المللی است عنوان کرد و با اشاره به تلاش‌های و پیگیری‌های یک‌ساله در تحقق این امر افزود: دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صمت با همکاری اداره آموزش ، پژوهش و فناوری سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان در نظر دارد با به تصویب رسانیدن "دستورالعمل درج کد ثبت بین‌المللی حمایت از اسامی مبدأ محصولات ثبت‌شده در سازمان جهانی مالکیت فکری" در هیئت دولت و تعریف QR Code برای هر محصول و ارتباط دادن آن با وبسایت وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور تأیید اصالت محصول، از مزایای ثبت نشان‌های جغرافیایی مذکور جهت ایجاد ارزش افزوده برای تولیدکنندگان و تجار فعال در حوزه‌های مرتبط بهره‌برداری لازم را به عمل آورد .

میرکو یادآور شد: پنج محصول مهم و صادراتی کشور شامل پسته دامغان، گچ سمنان، خاویار ایران، سنگ مرمر کردستان و پسته رفسنجان توسط دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت جهانی رسیده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: