• یکشنبه ۲۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 977-1697-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تعیین عرصه بزرگترین محوطه‌ دوره نوسنگي منطقه شمالشرق ايران

سرپرست هیات باستان شناسی در تپه عمادالدین 2 شاهرود گفت: دومين فصل گمانه‌زني برای تعيين عرصه محوطه عمادالدين 2 (رويان) شاهرود به پایان رسید.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان ،«حسن رضوانی» بااعلام این خبر افزود: فصل نخست گمانه‌‌زني در اين محوطه در خرداد و تيرماه امسال انجام شد و در فصل نخست 13 گمانه در بخش‌هايي كه گمان مي رفت حاشيه محوطه باشند كاوش شد.

وی با اشاره به اینکه در فصل دوم نیز هشت گمانه در بخش هاي حاشيه‌اي محوطه ايجاد شد، گفت: آنچه عمليات گمانه‌زني در اين محوطه را بسيار پيچيده كرد، دستكاري‌هاي انساني در چند دهه اخير به منظور تسطيح زمين و ايجاد باغ است كه باعث آشفتگي زياد در چشم انداز اوليه اين محوطه شده است.

 رضوانی با بیان اینکه بخش بزرگي از اين محوطه امروزه زير باغ‌هاي ميوه و تاكستان است، افزود: طی اين دستكاري‌هاي انساني بخش زيادي از نهشته‌هاي باستاني از بخش‌هايي به بخش‌هاي ديگر محوطه منتقل شده و اين امر بر پيچيدگي عمليات تعيين عرصه اين محوطه افزوده است .

وی گفت: اهميت محوطه عمادالدين 2 به جز وسعت غيرعادي آن، در اين است كه شواهدي از استقرار انساني طي هزاره هفتم قبل از ميلاد در شرق زاگرس و آغاز سفالگري در اين منطقه را نشان مي‌دهد.

وی افزود: چنين شواهدي تاكنون فقط از تپه غربي سنگ چخماق شاهرود به دست آمده بود و اين محوطه همچنين نشانه ‌‌ ‌هايي از گذار از دوره چخماق به دوره چشمه‌علي (اواخر هزاره ششم قبل از ميلاد) را در اختيار گذاشته است كه تاكنون از كاوش محوطه‌هاي دوره نوسنگي شاهرود مانند سنگ چخماق، دهخير و كلاته خان، به دست نيامده بود .

سرپرست هیات باستان شناسی در تپه عمادالدین 2 شاهرود گفت: اهميت اين شواهد آنچنان است كه کار لايه‌نگاري اين محوطه و بازيافت اطلاعات و شواهد مرتبط با اين نشانه‌ها در دست اجراست.

محوطه عمادالدين 2 در حاشيه جنوبي شهر شاهرود در دو سوي جاده كمربندي اين شهر واقع شده است.

 بر اساس يافته‌هاي موجود، تاريخ استقرار در این محوطه از دست كم نيمه هزاره هفتم تا اواخر هزاره پنجم قبل از ميلاد بوده است.

اين محوطه با عرصه بيش از 10هكتار يكي از بزرگترين محوطه‌هاي دوره نوسنگي منطقه شمالشرق ايران است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: