• چهارشنبه ۲۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 977-1597-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اجرای فاز دوم مطالعات منار سلجوقی بسطام

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان از انجام فاز دوم مطالعات میدانی منار سلجوقی بسطام با حضور متخصصان بناهای تاریخی خبر داد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان،«حامد عادل افزود: این مرحله از مطالعات با حضور دکتر حجازی متخصص سازه‌های سنتی و متخصصان ژئوتکنیک و فتوگرامتری کشور انجام شد.

وی گفت: در این مرحله برداشت دقیقی از بخش‌های خارجی و داخلی منار به روش دستگاهی انجام شد و  ترک‌های سازه‌ای شناسایی و اقدامات مورد نیاز برای پایش دوره‌ای در دستور کار قرار گرفت.

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان افزود: با توجه به لزوم مطالعات دقیق‌تر بر روی بستر و مصالح موجود ، نمونه‌های لازم با رعایت ضوابط از محل برداشت شد.

عادل گفت: با توجه به حرکت مشهود منار و خارج شدن آن از حالت تعادل، تست‌های ارتعاشی پس از نصب سنسورها در نقاط مختلف منار و در چندین حالت متفاوت بررسی شد.

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان با بیان اینکه تست ارتعاشی بر روی منار در دو حالت متصل با داربست‌های موجود و منفصل از آن مورد آزمایش قرار گرفت، افزود: در نمونه دیگر تاثیر عبور و مرور وسایل نقلیه در همجواری مجموعه و منار مورد بررسی های کارشناسی قرار گرفت و داده ها در دستگاه های موجود ثبت شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: