• دوشنبه ۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-193-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فعالیت‌های مهارت‌محور جایگزین مشق شب می‌شوند

کسی در رقابت‌ گروهی موفق می‌شود که آموزش کار گروهی را در مدرسه دیده باشد

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان معتقد است که کسی در رقابت‌ گروهی موفق می‌شود که آموزش فعالیت گروهی را در مدرسه آموخته و یا حداقل بخشی از آموزش های وی در دوران تحصیل مرتبط با فعالیت های گروهی بوده باشد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، محمد دستورانی در دیدار با مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان سمنان اظهار کرد:

توسعه رقابت‌های گروهی در دوره اول مقطع ابتدایی یکی از اولویت‌ها و سیاست‌های مهم آموزش و پرورش استان در سال‌جاری و سال‌های آتی است.

وی از ادارات کل آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نوسازی، توسعه و تجهیز مدارسبه عنوان سه ضلع مهم تعلیم و تربیت در استان نام برد و تصریح کرد: اگر این سه ضلع در کنار همدیگر قرار نگرفته و از ظرفیت های یکدیگر استفاده نکنند؛ رسیدن به اهداف عالی تعیلم و تربیت بسیار دشوار و تا حدودی نا ممکن خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اضافه کرد: حتی اگر تعلیم و تربیت بدون هم‌افزایی این سه ضلع مهم محقق شود؛ به صورت ناقص و با تأخیر محقق می‌شود و بسیاری از فعالیت هایی که باید در زمان خود انجام شود؛ در همان زمان انجام نخواهد شد. بر همین اساس آمادگی کامل داریم تا با ترکیب ظرفیت این سه دستگاه با یکدیگر و با هم‌افزایی، تربیت مطلوب را برای دانش آموزان رقم بزنیم.

دستورانی با بیان اینکه حذف مشق شب در دوره اول ابتدایی اتفاق جدیدی است که امسال در راستای اجرای سیاست‌های وزیر آموزش و پرورش رقم می‌خورد خاطرنشان کرد: بر این اساس باید آنچه در حوزه دانش قرار است اتفاق بیفتد؛ تنها باید در درون مدرسه باشد و به جای مشق شب یک سری فعالیت های مهارت محور برای دانش آموزان تعریف می‌شود که هم موجب اندیشه ورزی و علم آموزی و تعامل بیشتر دانش آموز با اعضای خانواده خود می شود و هم حس کار گروهی را در وی تقویت می کند تا از همان اول تنها به فکر رقابت فردی با دیگر افراد نباشد.

وی اضافه کرد: باید بدانیم که کسی می تواند در رقابت‌های گروهی موفق باشد که حداقل بخشی از آموزش های وی در دوران تحصیل مرتبط با فعالیت های گروهی بوده باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان با اشاره به اینکه این هدف در 40 سال اخیر کمتر در آموزش و پرورش محقق شده است تصریح کرد: برنامه های این هدف مهم قطعا در سال‌های آتی بیشتر و بهتر اجرایی می شود.

دستورانی با اشاره به اینکه دستورالعمل این طرح ابلاغ شده است ابراز امیدواری کرد تا بسته و شیوه نامه اجرایی این طرح نیز به زودی برای اجرا به استانها ابلاغ شود.

وی با اشاره به تحقق مدرسه محوری با اجرای برنامه تولید محتوای آموزشی برای دانش آموزان با سیاست‌های شورای مدرسه عنوان کرد: فصل مشترک آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری در سال تحصیلی پیش رو همین دستورالعمل است که هم موضوعات مهارت محور را توسعه می دهد و هم مشارکت مدرسه در تولید محتوا را افزایش می دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اضافه کرد: در این زمینه قرار است مدیر مدرسه و معلمان با اعضای شورای مدرسه برای نخستین بار به اندازه 2 ساعت در هفته برای دانش آموزان خود تولید محتوا کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: