• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

روند نزولی رشد جمعیت شهری شاهرود در 6دهه گذشته

پیش‌بینی رشد 30 درصدی تراکم جمعیتی شاهرود تا 1410

مشاور طرح جامع شهر شاهرود با اشاره به تصویب کلیات این طرح در شورای برنامه‌ریزی استان گفت: براساس این طرح تراکم جمعیت شهری در شاهرود با رشدی بیش از 30 درصدی از 44 نفر در هر هکتار به 64 نفر در هر هکتار می‌رسد.

معماری محیط در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان اظهار کرد: باتوجه به طولانی شدن فرآیند بررسی و تاخیر هفت ساله در تصویب این طرح مجددا مورد بازنگری قرار گرفت و افق طرح جامع 1410 تعریف شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در هر هکتار از شهر شاهرود به طور متوسط 44 نفر زندگی می‌کنند افزود: تلاش ما بر این بوده که در طح جامع جدید با افزایش 20 نفری تراکم شهری و شناسایی و پرکردن حفره‌های خالی شهر، از گسترش افقی شهر جلوگیری و زمینه رشد عمودی نیز فراهم شود.

مشاور طرح جامع شهر شاهرود با اشاره به تحولات جمعیتی در شاهرود طی 60 سال اخیر گفت: جمعیت شاهرود در یک بازه زمانی 60 ساله از سال 1335 تا 1395 از 17 هزار نفر به 150 هزار نفر رسیده است.

وی میانگین رشد جمعیت شهری در شاهرود را در این بازه زمانی 3.7 درصد برشمرد و افزود: رشد 3.7 درصدی یک رشد بالا محسوب می‌شود اما نکته نگران‌کننده روند نزولی آن در این 6 دهه است.

این کارشناس با بیان اینکه بیشترین رشد جمعیت شهری در شاهرود به سال 1335 تا 1345 برمی‌گردد که 6 درصد بوده و کمترین رشد جمعیتی این شهر به بازه زمانی 85 تا 95 برمی‌گردد که 1.2 درصد بوده است.

معماری محیط از کاهش حریم شهر در این طرح جامع خبر داد و با اشاره به الزامات شورای عالی در خصوص کاهش حریم شهرها تصریح کرد: محدوده حریم شهر در طرح قبلی 32 هزار و 683 هکتار بوده که آن را به 19 هزار و 238 هکتار کاهش دادیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: