• سه شنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 977-397-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

افت آب‌های زیرزمینی پای فرونشست‌ها‌ را به شاهرود هم باز کرد

معاون استاندار و فرماندار شاهرود با اشاره به استعداد بالای این شهرستان در حوزه کشاورزی از فقدان اتصال این شهرستان به یک منبع ساری و جاری آب به عنوان مشکل جدی این حوزه نام برد و گفت: افت سطح سفره‌های زیرزمینی و پایین رفتن سطح آب در چاه‌های کشاورزی منجر به فرونشست‌هایی در این منطقه شده است.

محمد کرم محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، اظهار کرد: مهمترین درخواست و مطالبه ما در این بخش توجه به آبخیزداری و افزایش اعتبارات این بخش است.

وی با بیان اینکه استفاده درستی از منابع آبی در کشور صورت نمی‌گیرد افزود: توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در حوزه کشاورزی و توجه جدی به تغییر الگوی کشت یک امر ضروری است.

معاون استاندار سمنان از کشاورزی و دامداری به عنوان مهمترین بخش مولد در شرق استان نام برد و گفت: این بخش‌ها به شدت به آب وابسته است و هرگونه برنامه‌ریزی برای توسعه در این بخش منوط به مدیریت درست منابع آبی و تامین منابع جدید در این بخش است.

وی از وجود بالغ بر 36 هزار هکتار اراضی قابل کشت در این شهرستان خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالغ بر 15 هزار هکتار باغات میوه و 13 هزار هکتار از اراضی شهرستان نیز زیر کشت محصولات زراعی است.

محمدی با اشاره به وسعت 36 هزار هکتاری اراضی کشاورزی در این شهرستان خاطرنشان کرد: تنها 6 هزار و 500 هکتار از این اراضی و باغات مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری و از جمله آبیاری تحت‌فشار و قطره‌ای است.

وی بر لزوم توجه به الگوی کشت در منطقه تاکید و تصریح کرد: کشت محصولات کم‌آبر و جایگزینی باغات و محصولات با نیاز آبی کمتر در دستور کار جهادکشاورزی و کشاورزان و بهره‌برداران منطقه قرار دارد.

فرماندار شاهرود از این شهرستان به عنوان قطب تولید انگور در کشور نام برد و گفت: امسال بالغ بر 80 هزار تن انگور از تاکستان‌های این شهرستان برداشت شده است.

وی با اشاره به وقوع سیل و سرمازدگی در مناطقی از این شهرستان ادامه داد: سیل و سرمازدگی خسارت‌هایی به کشاورزان و باغداران شهرستان وارد کرده که امید است از محل اعتبارات این بخش از کشاورزان شاهرودی حمایت شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: