• پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 976-2192-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس عنوان کرد:

اشتغال روستایی و فارغ‌التحصیلان دو هدفگذاری کلان دولت برای غلبه بر بیکاری

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی از اشتغال فارغ‌التحصیلان بیکار و اشتغال روستایی به‌عنوان دو محور و هدفگذاری مهم دولت در حوزه اشتغال در دو سال اخیر برای مقابله با بیکاری نام برد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، غلامرضا کاتب در جلسه شورای اداری شهرستان گرمسار که با حضور مسئولان این شهرستان در محل فرمانداری گرمسار برگزار شد اظهار کرد: محور اشتغال سال ۱۳۹۷ اشتغال‌زایی فارغ التحصیلان بیکار و دانشگاهی است .

وی با بیان اینکه محور اشتغال سال گذشته اشتغال روستایی بوده است ادامه داد: اشتغال و رشد اقتصادی ایجاد شده در سال ۱۳۹۶ از دو مسیر تخصیص ۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات کم بهره و ۴۳ هزار و 500  میلیارد تومان اعتبار توسط دولت یازدهم صورت پذیرفت.

کاتب تصریح کرد: بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، عمده چالش امروز در کشور است اما همچنان محوریت اشتغالزایی روستایی نیز مورد توجه مسئولان است.

نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه‌های تولید و اشتعال دولت در سال ۱۳۹۷ با چند محور برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آماده شده است .

وی با بیان اینکه طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی یکی از محورهای این برنامه است تصریح کرد: طرح کارورزی با هدف افزایش مهارت و اشتغال پذیری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی و تسهیل در جذب و بکارگیری جوانان در بنگاه‌های اقتصادی آماده شده است .

وی اضافه کرد: دولت برای اجرای این طرح بیش از ۱۶ میلیارد تومان برای کمک هزینه آموزشی کارورزی و پنج میلیارد ریال برای بیمه مسئولیت مدنی در نظر گرفته است .

کاتب از طرح مشوق بیمه سهم کارفرمایی به عنوان دومین طرح برنامه اشتغال دولت در این حوزه نام برد و افزود: این طرح در راستای تحرک بخشی به بازار کار کشور و حمایت از کارفرمایان و کارآفرینان و ایجاد اشتغال از طریق ترغیب و تشویق کارفرمایان جهت استفاده از نیروی کار جدید اجرا می شود در این طرح سهم بیمه کارفرمایی تا  ۲۳ درصد توسط دولت پرداخت می‌شود.

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی از طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار به عنوان یکی دیگر از طرح‌های اشتغالزایی دولت نام برده و ادامه داد: برای این طرح نیز مبلغ ۱۶ میلیارد تومان جهت پرداخت مسئولیت بیمه مدنی در نظر گرفته شده است .

کاتب: تصریح کرد طرح یارانه دستمزد نیز یکی دیگر از طرح‌های اجرایی در این برنامه است که برای استان سمنان در نظر گرفته نمی‌شود و استان سمنان نمی‌تواند از این طرح بهره‌مند شود چرا که این طرح مختص مناطق کم برخوردار است که در ۸ استان کشور قابلیت اجرا دارد .

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس ادامه داد: طرح  توسعه و حمایت از مشاغل خانگی نیز یکی دیگر از طرح‌هایی است که با هدف شناسایی و توسعه ظرفیت‌های کسب و کار خانگی در جهت توسعه فرصت‌های شغلی ایجاد شده است .

 وی گفت: همچنین بر اساس عملکرد سال های گذشته و برآورد انجام شده در سال جاری حمایت از طرح‌های پشتیبان مشاغل خانگی از محل منابع تسهیلاتی مندرج در آیین نامه تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ به مبلغ هفت‌هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال و با پیش‌بینی اشتغال بیش از سه هزار و 600 نفر انجام خواهد شد .

کاتب با اشاره به ظرفیت‌های بخش کشاورزی در حوزه اشتغال گفت: برنامه توسعه اشتغال در بخش کشاورزی نیز با دو برنامه پیش‌بینی منابع برنامه‌های تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی بر مبنای فعالیت های اولویت‌دار بخش کشاورزی و برنامه ارتقاء توان تولید ملی و تثبیت اشتغال در قالب بازسازی نوسازی و سرمایه در گردش واحدها در حال انجام است.

وی یادآور شد: اگرچه در سال جاری محور اشتغال بر مبنای اشتغالزایی فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار است اما همچنان اشتغال و توسعه روستایی نیز باید مدنظر مسئولان قرار گیرد و انتظار می‌رود مسوولان تمام تلاش خود را در راستای رونق بخشی به اشتغال روستایی به‌کار گیرند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: