• دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 976-1392-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده دامغان عنوان کرد:

عمق دسترسی به آب در دامغان کمتر از یک‌دهم اصفهان است!/ آبیاری ١٣٤ هكتار باغ پسته با٣٠ ليتر آب

نماینده مردم دامغان در مجلس از رویکرد علمی به حوزه آبیاری در دامغان خبر داد و گفت: به برکت مدیریت جوانان و توجه به سیستم‌های نوین آبیاری امروز با ٣٠ ليتر آب ١٣٤ هكتار را در شهرستان زير كشت پسته برده‌ايم كه این مهم موجب خوشحالي و افتخار است .

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، ابوالفضل حسن‌بیگی در آیین افتتاح جشنواره ملی پسته در دامغان با اشاره به مدیریت خوب و علمی منابع آبی در این شهرستان اظهار کرد: همین نگرش‌ها سبب شده که سطح سفره‌های آب در این شهرستان چندان پایین نرود به‌طوری که در دامغان به‌طور میانگین در عمق 30 متری به آب می‌رسیم.

وی به مقایسه سطح دسترسی به آب‌های زیرزمینی در اصفهان و دامغان پرداخت و ادامه داد: امروز شاهديم عمق برداشت آب در استانی همچون اصفهان  به ٣٥٠ متر است در حالی که در دامغان ٤٠ سال پس از انقلاب اسلامی به طور ميانگين در عمق ٣٠ متري به آب مي‌رسيم که اين مهم به بركت تغيير الگوي كشت و ممنوعه كردن برداشت آب در دشت دامغان است .

وی به نقش مهم مدیران در حفاظت از منابع آبی این شهرستان اشاره و اظهار کرد: از مهندس امانپور مدير اسبق مركز تحقيقات جهاد كشاورزي به‌واسطه این مدیریت خوب تشكر كنيم .

نماینده مردم دامغان، از این شهرستان به‌عنوان قطب تولید پسته نام برد و گفت: استان سمنان ٢٠ هزار هكتار باغ پسته دارد كه 17 هزار و 800 هکتار از اين باغات در دامغان است وی از مثمر بودن حدود 13 هزار هکتار از باغات پسته دامغان خبر داد و افزود: ماباقی این باغات نهال است و در آینده نزدیک به بار می‌نشینند.

وی از وجود 2000 هکتار باغات سردسيري در شهرستان دامغان خبر داد و گفت: دامغان در حال حاضر نردیک به 18 هزار هکتار باغ پسته و متاسفانه بالغ بر 15 هزار هکتار صيفي‌جات، سيب زميني و مزارع گندم و جو و... دارد .

وی مجموع اراضی کشاورزی دامغان را 35 هزار هکتار برشمرد و بااشاره به نیاز آبی بالای صیفی‌جات اظهارامیدواری کرد: در ١٥ هكتار زیرکشت این بخش نیز تغيير الگوي كشت صورت گیرد تا استفاده بهتری از سرمایه‌های این شهرستان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه جهادکشاورزی گام‌های مثبتی در این راستا برداشته اضافه کرد: می‌توانیم از طريق ١٠٠٠ حلقه چاه موجود در شهرستان ١٠٠٠ هكتار گلخانه در شهرستان دامغان ایجاد و از آب موجود استفاده بیشتری کنیم.

وی با بیان اینکه ما تا قبل از انقلاب تنها٣٠٠ هكتار پسته داشتيم افزود: طاغوت مي‌خواست به ما هندوانه بدهد كه اگر اين اتفاق مي‌افتاد امروز آبی برای کشاورزی نداشتيم اما خوشبختانه مقام معظم رهبري در مقطع رياست جمهوري و سپس در زمان رهبري خود دستور تغيير الگوي كشت در شهرستان دامغان را داد .

این نماینده اصولگرا بااشاره به نیاز آبی در بخش کشاورزی بخش‌های دیباج و کلاته از معاونت امور باغباني وزارت جهادکشاورزی خواست پليمر استخرهاي ذخيره آب ديباج و كلاته را تامين كنند .

وی خواستار ایجاد دانشكده كشاورزي و منابع طبيعي در دامغان شد و تصریح کرد: دامغان همه ظرفیت‌های لازم برای تحقق این مهم را دارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به توليد ١١٩ ميليون تن توليدات كشاورزي اشاره و خاطرنشان کرد: همانگونه که امام راحل فرمودند هيچ كشوري استقلال خود را نمی‌تواند حفظ ‌كند مگر آنكه قوتش را خودش توليد كند و خوشبختانه امروز شاهديم ما با توليد ١١٩ ميليون تن توليدات كشاورزي خودكفا شدیم.

وی با بیان اینکه بايد به تجهيزات و تكنولوژي روز كشاورزي مجهز شويم افزود: امروز دنيا مي‌داند حريف كشاورزي و قدرت موشكي ايران نمي‌شود .

حسن‌بیگی به جلسه روز گذشته برخی نمایندگان با روسای بانک‌ها اشاره و تصریح کرد: این جلسه براي دور زدن تحريم و اندیشیدن تمهیدات لازم در این حوزه برگزار شد و خوشبختانه مي‌توانيم با قدرت با آمريكا و ترامپ مقابله و آنها را شكست دهيم.

این نماینده مردم با بیان اینکه دامغان در مسير توسعه پيشرفت و آباداني قرار دارد اظهار کرد: اميدواريم بتوانيم بر مبنای شعار "دامغان مدرن، مقتدر با توسعه پايدار" كه از روز اول آن را مطرح کردیم بتوانيم اين دیار را آبادتر از گذشته كنيم.

وی بر لزوم بهره‌گیری از مدیران زن توانمند تاکید و خاطرنشان کرد: قبلا در همین راستا از رئیس‌جمهور خواستم که از خانم‌هاي ضعيف در بدنه مديريتي استفاده نكنند زيرا موجب مي‌شود مديريت زنان زير سوال برود و لازم است از مديران زن توانمند و لايق استفاده شود تا توانايي آنها نیز ثابت شود به‌طوری که در آينده شاهد باشيم بيشترين مديران كشور از بین همین زنان مدیر لایق و توانمند انتخاب می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: