• چهارشنبه ۲۴ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-2293-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

باستان‌شناسان در جست‌وجوی راز میرک در دلازیان سمنان

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و سرپرست هیئت کاوش سایت میرک سمنان از برنامه‌ریزی برای ادامه کاوش‌های این تیم کاوش در دلازیان سمنان خبر داد.

حامد وحدتی‌نسب در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان اظهار کرد: بعد از دو دوره کاوش در سایت پارینه‌سنگی میرک سمنان، قرار است که برای تکمیل این پژوهش‌ها یک کاوش در سایت دلازیان انجام شود.

وی با بیان اینکه میرک و دلازیان دو فرهنگ نزدیک به هم بودند تصریح کرد: سایت دلازیان یک فرهنگ جدیدتر است و به نظر می‌رسد که از دل همان فرهنگ میرک آمده باشد از این رو مطالعه بر روی آن اهمیت زیادی دارد.

سرپرست هیئت کاوش سایت میرک سمنان با بیان اینکه میرک مربوط به انسان‌های نئاندرتال بوده افزود: احتمالا دلازیان مربوط به دوره انسان هوشمند است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه کاوش دلازیان هنوز به تصویب نهایی نرسیده اظهار امیدواری کرد: با کاوش در این سایت باستانی به داده‌های تازه‌ای دست یابند.

وحدتی‌نسب در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص تحلیل داده‌های به‌دست آمده از کاوش دوم در سایت میرک گفت: در حال حاضر مشغول نگارش مقالات و تحلیل داده‌های به‌دست آمده هستیم. ضمن اینکه چند مقاله در خصوص دستاوردهای کاوش تدوین و برای انتشار به چندین مجله فرستادیم که بزودی منتشر می‌شوند.

این استاد دانشگاه یادآوری کرد: کاوش در دلازیان که قرابت نزدیکی با میرک سمنان دارد در راستای تکمیل مطالعات و کاوش‌های انجام شده در سایت پارینه‌سنگی میرک است.

به گزارش ایسنای سمنان، میرک سمنان، نخستین محوطه روباز پارینه سنگی ایران است و قدمت آن بین ۴۰ تا 60هزار سال است. دلازیان به فاصله تقریبا کمی از سایت میرک در بیابان‌های جنوب سمنان قرار دارد. کاوش های میرک سمنان با حضور باستان شناسان ایرانی و فرانسوی و به سرپرستی دکتر حامد وحدتی نسب و با حمایت میراث فرهنگی استان سمنان انجام شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: