• دوشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-2190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کشف 119قلم اشیا عتیقه و تقلبی در شاهرود

تصویر اشای کشف شده

مسئول واحد حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: تعداد 119 قطعه شی تاریخی و فرهنگی و تقلبی در ایست و بازرسی پلیس راه شاهرود - میامی کشف و ضبط  و متهم به مراجع قضائی تحویل داده شد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، یدا... یحیی‌پور افزود: متهم این پرونده در حال حمل و انتقال اشیاء به صورت غیرقانونی بود که در پلیس راه شاهرود- میامی توسط ماموران نیروی انتظامی مورد بازرسی قرار می‌گیرد و از خودروی وی تعداد 80 قلم شی تاریخی و فرهنگی و تعداد 39 قلم شی تقلبی کشف و ضبط می‌شود.

وی گفت: اشیای تاریخی و فرهنگی شامل 75 قطعه سکه، یک قطعه نوک پیکان، یک عدد آویز قدیمی، یک عدد لبه دیگ قدیمی، یک عدد سرمه‌دان برنجی و یک عدد پی‌سوز است.

یحیی‌پور افزود: اشیای تقلبی نیز شامل 26 قطعه مهره نگین، دو عدد حلقه فلزی، چهار قطعه سنگ کوچک قدیمی، چهار قطعه مهره استوانه‌ای، یک قطعه مهره گرد، یک قطعه مجسمه قدیمی شکل انسان و یک قطعه سنگ رنگ شیری استوانه ای (منقوش به شیر) است.

وی گفت: با توجه به رای صادره دادگاه کیفری کلیه اشیای مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشف و ضبط شد و در حال حاضر تحویل امین اموال فرهنگی اداره میراث فرهنگی شاهرود شده تا در موزه شهرستان شاهرود به نمایش گذاشته شود.

مسئول واحد حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: بر اساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات مصوب 75) خرید و فروش اموال تاریخی فرهنگی حاصله از حفاری غیرمجاز ممنوع بوده و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی به نفع سازمان به حبس از 6 ماه تا سه سال محکوم می شوند.

وی ادامه داد: همچنین طبق ماده 566 مکرر قانون مجازات اسلامی نیز هر کس نمونه تقلبی آثار تاریخی و فرهنگی (اعم از ایرانی و خارجی) را به جای اثر اصلی بسازد یا آنرا به قصد عرضه قاچاق یا فروش معرفی، حمل یا نگهداری کند یا با آگاهی از تقلبی بودن اثر خریداری کند به حبس از 91 روز تا 6 ماه و جزای نقدی معادل نصف ارزش اثر اصلی با اخذ نظر کارشناس میراث فرهنگی محکوم می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: