• چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-1694-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ابوالحسن خرقانی پیش‌قراول حقوق شهروندی

فرماندار شاهرود گفت: شیخ ابوالحسن خرقانی با این جمله معروف که "هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد" در دوره خود، پیش قراول حقوق شهروندی بوده است.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، محمد کرم‌محمدی در دیدار با مدیر کل میراث فرهنگی استان سمنان افزود: این جمله بیانگر حقوق شهروندی و تکریم کرامت انسانی است.

وی خواستار حفظ شان گردشگری مجموعه خرقان شد و گفت: مجموعه‌های خرقان و بسطام از جمله نقاط گردشگری استان هستند که روزانه گردشگر دارند.

کرم‌محمدی از فعالیت‌های انجام شده برای ترویج گردشگری در مناطق قلعه‌بالا، رضا آباد و کلاته‌خیج شاهرود  قدردانی کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان نیز با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری شهرستان شاهرود، گفت: بخش مهمی از ظرفیت‌های گردشگری استان سمنان در شهرستان شاهرود قرار دارد.

محمد جهانشاهی با اشاره به اینکه "استان سمنان1400 مقصدی تازه برای سفر" به عنوان شعار استان سمنان در حوزه گردشگری هدف‌گذاری شده است، ابراز امیدواری کرد: این استان تا سال‌های آینده بتواند سهم بیشتری در گردشگری کشور داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه گردشگری نقش مهمی در توسعه استان سمنان و شهرستان شاهرود دارد، گفت: بخش مهمی از ظرفیت‌های سرمایه گذاری، صنایع دستی و واحدهای اقامتی استان در شاهرود واقع شده است.

شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن ‌سلمان خرقانی «یا علی بن احمد» عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری از چهره های بسیار درخشان عرفان ایرانی است که در آزاد اندیشی و مردم‌گرایی جهانی و وسعت نظر انسانی و تفکر والای عرفانی ممتاز و کم نظیر است.

گفتار و کردار این عارف ایرانی که در نیمۀ دوم قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری در خرقان شاهرود می زیسته، در طی گذشت نزدیک به یک هزار سال همواره مورد توجه، مطالعه و سرمشق عارفان، شاعران، متفکران و محققان بوده است.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در روستای قلعه نو خرقان در 24 کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: