• چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-493-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

/۳۸ سال با جهاد دانشگاهی/

جهاددانشگاهی به توسعه در ایران شتاب بخشید/ جهاددانشگاهی محرک کشور در تحقیق و پژوهش است

رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان گفت: تمرکز کامل روی مباحث صرفاً تئوری یکی از ضعف های همیشگی در آموزش دانشگاه های کشور است، اما مجموعه جهاددانشگاهی با فعالیت های آموزشی خوب و ارزشمند، محرک کشور به سمت تحقیقات و پژوهش بوده است.

احمد همتی در گفت ‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان افزود: متأسفانه دانشگاه‌های کشور کمتر بر روی کارها و فعالیت‌های عملی، تحقیقاتی و پژوهشی تمرکز دارند و تمام تمرکز آنها به سمت مباحث علمی و تئوری است، اما جهاددانشگاهی با ایجاد مراکز آموزشی در سطح کشور و دانشگاه‌ها، توانسته اند دانشجویان و مراکز دانشگاهی را به سمت تحقیقات و پژوهش سوق دهند.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های آموزشی جهاددانشگاهی در جهت توسعه علمی و پژوهشی کشور بوده است، خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی توانسته است این موضوع را در بین دانشجویان و مراکز دانشگاهی تقویت کند و اساساً حرکت در بخش تحقیقات و پژوهش در کنار مباحث تئوری و علمی برای توسعه کشور بسیار مفیدتر و ارزشمند تر بوده است و جهاددانشگاهی با این نگاه، توانسته است نتایج بسیار خوب و ارزشمندی بگیرد.

نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه همچنین با مفید و خوب توصیف کردن فعالیت‌های جهاددانشگاهی در بحث تولید علم و دانش بومی در کشور گفت: جهاددانشگاهی یکی از مهمترین مراکز علمی کشور در بحث تولید علم بوده است، اما تجاری‌سازی و درآمدزایی از این تولید علم در این سال‌ها کمتر انجام شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: جهاددانشگاهی می‌تواند با تمرکز بر روی این موضوع و تجاری سازی و درآمدزایی در بحث تولید علم، هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور درآمد کسب کند و خود را از وابستگی به بودجه‌های دولتی و... خارج کند.

همتی تصریح کرد: مراکز علمی جهاددانشگاهی مانند مرکز رویان، پژوهشگاه‌های مختلف در بحث بیوتکنولوژی و... که اخیراً برخی نمایندگان مجلس از آنها بازدید داشتیم، جهاددانشگاهی را به عنوان مرجع علمی در این حوزه‌ها معرفی کرده است و افراد زیادی به این مراکز مراجعه می‌کنند و از امکانات آنها اعم از خدمات تخصصی علمی و پژوهشی استفاده می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه جهاددانشگاهی در بحث بومی‌سازی دانش و علم نیز توانسته است موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند، اظهار داشت: نکته مهم در این بخش این است که جهاددانشگاهی با مدیریت خوب در این بخش، بتواند از این دستاورد مهم و به نوعی بومی سازی دانش در داخل و خارج از کشور بهره‌برداری کند و بومی سازی دانش و علم را بتواند نهادینه کند تا کشور در مواقع بحران بتواند از دانش و علمی که خودمان ایجاد کردیم استفاده کند.

نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه ادامه داد: جهاددانشگاهی نسبت به اوایل تأسیس در سال 1359، پیشرفت خوبی داشته است و با فعالیت‌های ارزشمند در زمینه‌های مختلف علمی، پژوهشی و آموزشی به توسعه کشور شتاب بخشیده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: