• یکشنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-1594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آغاز مرمت آب‌انبار صفوی در محله تاریخی زاوقان سمنان

رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان از آغاز مرمت و ساماندهی آب‌انبار بالا زاوقان شهر سمنان آغاز شد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان «حمیدرضا دوست محمدی» با اعلام این خبر افزود: این آب انبار که از یادگاران دوره صفویه است، در سال‌های گذشته به علت ترکیدگی انشعاب آب شهری و هدایت نادرست فاضلاب معابر و عدم رسیدگی توسط متولیان بنا دچار آسیب‌های شدیدی در ناحیه پوشش و دیواره مخزن شده بود.

وی افزود: این اداره با هدف رعایت حقوق شهروندی اهالی محدوده و برای رفع خطر، اقدام به عقد قرارداد مرمتی اضطراری با رویکرد بازسازی دیواره و سقف سنگی مخزن آب انبار و ایزوله حفاظتی بام کرده است.

دوست‌محمدی گفت: مرمت این بنای تاریخی، باعث رفع خطرات از اهالی محل، حفاظت از این یادگار تاریخی عصر صفوی و حفاظت از قسمتی از پازل مجموعه آب پخش کن سمنان می‌شود.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان خواستار تخصیص کاربری و احیای بنای تاریخی آب انبار بالا زاوقان توسط متولیان بنا شد و تاکید کرد: حفظ و احیای این بنای تاریخی، علاوه بر هویت بخشی به محله، از بروز آسیب‌های آینده به این اثر ملی جلوگیری می‌کند.

بنای تاریخی آب انبار بالا زاوقان که در محله زاوقان شهر سمنان واقع شده، از عناصر صنعتی تاریخی مرتبط با آب پخش کن سمنان است که در سال 81 به شماره 5831 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: