• سه شنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-2190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان به ایسنا خبر داد:

تبخیر 80 درصدی بارش ها در استان سمنان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: حدود 80 درصد از بارش های استان سمنان لز طریق تبخیر مستقیم، از دسترس خارج می شود.

ایرج حیدریان در گفتگو با خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان افزود: بارندگی مهمترین عامل تعیین کننده وضعیت منابع آب هر منطقه است که متأثر از شرایط اقلیمی است، اقلیم استان سمنان نیز به لحاظ هواشناسی گرم و خشک است.

وی ادامه داد: بارش سالانه در مناطق کویری استان کمتر از 50 میلیمتر و در ارتفاعات شمالی استان نیز بالغ بر 500 میلیمتر در سال است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان اضافه کرد: بر طبق آمار درازمدت ایستگاه های موجود، میانگین بارش استان سمنان کمتر از 120 میلی متر در سال است که این میزان حدود 40 درصد میانگین بارش کشور است، میانگین کشوری بارش حدود 250 میلی متر و میانگین بارش در جهان نیز حدود 860 میلی متر در سال است.

حیدریان خاطرنشان کرد: بر این اساس متوسط حجم بارش در استان سمنان 11.5 میلیارد متر مکعب برآورد شده است که 9.2 میلیارد متر مکعب آن، حدود 80 درصد از طریق تبخیر مستقیماً از دسترس خارج می شود.

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به برداشت بیش از توان آبخوان های اصلی استان سمنان سالانه به طور متوسط 0.7 متر افت و 150 میلیون متر مکعب کسری مخزن در دشت های اصلی استان شامل ایوانکی، گرمسار، سرخه، لاسجرد، سمنان، دامغان، شاهرود، بسطام، میامی، مزج، جیلان، بیارجمند، احمد آباد و... ایجاد می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان تصریح کرد: از سالیان گذشته دشت های فوق به غیر از دشت احمد آباد، از نظر توسعه برداشت از منابع آب زیرزمینی ممنوعه اعلام شده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: