• شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

یک کارشناس در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

چند راه‌حل ساده برای کاهش مصرف آب شهروندان/ راهی جز سازگاری با کم‌آبی نداریم

یک کارشناس حوزه آب معتقد است راهی جز اینکه با اصلاح الگوی مصرف و مصرف بهینه خود را با کم‌آبی سازگاری دهیم پیش رو نداریم.

نادر قدس در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، اظهار کرد: تنها با فرهنگ‌سازی در این زمینه است که می‌توانیم به بهبود شرایط در کشور و خصوصا استان‌های کویری کمک کنیم.

معاون بهره‌برداری آب‌وفاضلاب شهری استان سمنان به نقش مهم رسانه‌ها در فرهنگسازی اشاره و خاطرنشان کرد: رسانه‌ها بیش از هر نهاد دیگری می‌توانند به اصلاح الگوی مصرف در ایران و عبور از شرایط ناشی از خشکسالی‌های اخیر کمک کنند.

وی از تغییر رفتار بارش‌ها از برف به باران به عنوان یکی از مهمترین دلایل کاهش دبی چشمه‌ها و قنوات و عدم تغذیه سفره‌های زیرزمینی نام برد و گفت: ، تغییرات اقلیمی، کاهش هر ساله میزان بارندگی و افزایش تدریجی دمای هوا در مناطق کویری هر ساله به بدتر شدن وضعیت سفره‌های زیرزمینی انجامیده و این در حالی است که با افزایش دما نیاز آبی نیز روند افزایشی می‌یابد و این مهم در مناطق کویری بیش از دیگر مناطق است.

این کارشناس منابع آبی، با بیان اینکه طرح‌های بلندمدت تامین آب در کشور چندان امیدوارکننده نیست اضافه کرد: بهترین راه برای رویارویی با این شرایط همان تغییر و اصلاح الگوی مصرف و مدیریت منابع است.

وی با اشاره به کویری بودن استان سمنان گفت: به دلیل دمای بالا و نیاز آبی بیشتر سرانه مصرف آب در استان‌های کویری و از جمله استان سمنان بالاتر از دیگر نقاط است چرا که علاوه بر رشد هرساله دمای هوا در این مناطق، میزان رطوبت هوا نیز کاهش یافته و همین نیاز آبی شهروندان را بیشتر می‌کند.

قدس با بیان اینکه با انجام یک سری اقدامات ساده می‌توان میزان مصرف را تا حد زیادی کاهش داد اظهار کرد: به‌طور مثال میزان مصرف آب کولرهای آبی تنها با نصب یک سایبان حداقل 20 درصد کاهش می‌یابد و یا با نصب یک ترمستات در کولر می‌توان میزان مصرف کولر را 8 درصد کاهش داد.

وی از نصب شیرهای کاهنده به‌عنوان یک راهکار موثر دیگر در مصرف بهینه آب نام برد و افزود: نصب سرشیرهای کاهنده می‌توانند میزان مصرف آب را تا 45درصد کاهش دهند.

وی با بیان اینکه خرید سرشیرهای کاهنده هزینه بسیار کمی دارد گفت: می‌توان از همان لوله‌ها و شیرهای قدیمی استفاده و تنها سرشیرهای کاهنده را بر روی آنها نصب کرد. همین کار می‌تواند مصرف نهایی آب شهروندان را تا 25درصد کاهش دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: