• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2191-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس جهادکشاورزی استان سمنان تشریح کرد:

چند دلیل برای افزایش قیمت گوشت در بازار

رئیس جهادکشاورزی استان سمنان با اشاره به دلایل و چرایی افزایش قیمت برخی مواد پروتئنی و از جمله گوشت قرمز در کشور و استان گفت: قیمت یک کالا در روند طبیعی آن معمولا در فضای بازار و نسبت عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، سیدحسن میرعماد در حاشیه برنامه های هفته جهادکشاورزی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: البته همواره دلایل دیگری هم می‌تواند در کنار این مولفه‌ها، در افزایش یا کاهش قیمت کالاها موثر باشند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی افزایش قیمت گوشت قرمز در کشور اظهار کرد: آنچه بیش از هر عامل دیگری در بازار قیمت یک کالا را تعیین می‌کند میزان عرضه و تقاضا و مناسبت بین این دو است.

رئیس شورای تنظیم بازار استان با بیان اینکه در ماه‌های گذشته میزان عرضه گوشت کاهش یافت و همین در افزایش قیمت این کالای اساسی موثر بود ادامه داد: از طرف دیگر سیاست ممنوعیت ورود دام نیز عامل دیگری بود که در افزایش اخیر قیمت گوشت قرمز موثر بوده است.

وی با اشاره به نقش دامداران و عشایر در این تغییرات قیمت گفت: برخلاف محدود بارش‌ها خوشبختانه این بارندگی‌ها پراکنش تقریبا مناسبی داشتند و همین به بهبود مراتع و پوشش گیاهی کمک کرد و در چنین شرایطی عشایر و دامداران رغبت بیشتری به حفظ دام دارند و لذا این مهم نیز عامل دیگری بوده که بهای گوشت قرمز در کشور را تحت تاثیر قرار داد.

میرعماد با بیان اینکه دامداران و عشایر معمولا کمتر به فروش دام در این شرایط اقبال دارند افزود: از آنجا که عشایر فرصت پروار دام‌ها را در این فصل دارند لذا میل بیشتری به حفظ دام داشته و همین عرضه را در بازار کاهش داد.

رئیس جهادکشاورزی استان سمنان با اشاره به بروز برخی بیماری‌های در جمعیت دام و طیور در سطح کشور خاطرنشان کرد: این بیماری‌ها و دلایل روانی ناشی از آن نیز عامل موثر دیگری است که باید افزایش قیمت گوشت را در آن جست‌وجو کرد.

میرعماد با بیان اینکه جهادکشاورزی معمولا متناسب با نیاز هر منطقه ذخیره‌سازی انجام می‌دهد گفت: در استان سمنان نیز هم در بحث گوشت و هم در بحث گوشت سفید و مرغ به قدر کافی ذخیره وجود دارد و هر وقت که نیاز باشد با وارد کردن آن، به تنظیم قیمت‌ها در بازار می‌پردازد.

وی با بیان اینکه اقدامات خوبی از سوی مسوولان برای تنظیم قیمت گوشت انجام شده خاطرنشان کرد: هم‌اکنون گوشت تازه وارداتی با قیمت 36 هزار تومان در بازارهای استان به فروش می‌رسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: