• سه شنبه ۱۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-393-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

پیکر دکتر کیانی در خاک زادگاهش آرام گرفت

یکی از شاگردان استاد کیانی در گفتگو با ایسنا: دکتر کیانی هنر باستانی ایران را به جهانیان معرفی کرد

پیکر دکتر محمد یوسف کیانی از اساتید برجسته باستان شناسی در زادگاهش شهمیرزاد استان سمنان تشییع و به خاک سپرده شد.

شیوا عمرانی از شاگردان و عروس این باستان شناس برجسته کشور در حاشیه آیین تدفین دکتر کیانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، از دکتر کیانی به عنوان از برجسته ترین باستان شناسان کشور نام برد و اظهار کرد: استاد کیانی هنر باستانی ایران و خصوصا هنر اسلامی را به جهانیان معرفی کرد.

وی با بیان اینکه دکتر کیانی ده ها نمایشگاه از هنر اسلامی ایران را در داخل و خارج برگزار کرد افزود: باستان شناسی دوران اسلامی تخصص ایشان بود و از این رو در طول عمر پربرکت خود نمایشگاه های متعددی از هنر اسلامی در ایران و جهان برگزار کرد که ماحصل آن معرفی هنر باستانی ایران به جهان بود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص آشنایی وی با دکتر کیانی گفت: آشنایی من با دکتر کیانی به سال 1368 در دانشگاه تهران برمی گردد که افتخار شاگردی وی را داشتم و در ادامه با ازدواج با پسر بزرگ ایشان به عنوان عروس نیز به عضویت خانواده ایشان درآمدم و لذا علاوه بر مقام استادی برای من جایگاه پدر را نیز یافت.

این تحصیلکرده باستان شناسی دانشگاه تهران با اشاره به کارنامه دکتر کیانی از آن به عنوان کارنامه ای درخشان نام برد و تصریح کرد: ایشان در دوران حیات خود 30 عنوان کتاب منتشر کرد که 25 عنوان آن به زبان انگلیسی و پنج عنوان آن به زبان انگلیسی بود.

عمرانی از سرپرستی ده ها تیم حفاری باستان شناسی به عنوان یکی دیگر از خدمات دکتر محمد یوسف کیانی نام برد و افزود: ایشان در حفاری های زیادی در طول دوران حیات خود پرداخت که مهمترین آنها حفاری های ایشان در دشت گرگان بود.

این عروس دکتر محمد یوسف کیانی با اشاره به دوران تحصیل این باستان شناس پیشکسوت اظهار کرد: ایشان کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه تهران اخذ و بلافاصله در دوره کارشناسی تاریخ نیز به تحصیل پرداخت و دانشنامه کارشناسی تاریخ را نیز از دانشگاه تهران دریافت کرد.

وی ادامه داد: محمد یوسف کیانی همچنین کارشناسی ارشد خود در رشته باستان شناسی را از دانشگاه تهران دریافت کرد و سپس مدرک دکترای خود را در رشته هنر و باستانشناسی اسلامی از انگلستان دریافت کرد.

وی با بیان اینکه استاد کیانی منشا خدمات بسیاری بوده گفت: عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران، ریاست موزه ملی ایران ، مدیرهیات بررسی و تحقیقات باستان شناسی دشت گرگان، سرپرستی ده ها تیم حفاری و...از جمله خدمات این چهره برجسته باستان شناسی ایران بوده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- در آیین تدفین استاد کیانی که 17 و 30 دقیقه تا 18 و 30 برگزار شد، پیام معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهگی قرائت شد.

همچنین مراسم سوم و هفتم این استاد برجسته باستان شناسی فردا چهارشنبه در مسجد اعظم دروازه شهمیرزاد برگزار خواهد شد . همچنین مراسم بزرگداشت این استاد فقید در تهران 21 خردادماه در مسجد نور میدان فاطمی از ساعت 16 الی 17 و 30 برگزار خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: