• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-1592-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشدار داد:

خطر قریب‌الوقوع کاهش صادرات و افزایش قاچاق در بخش صادرات

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم شاهرود و میامی از خطر رواج قاچاق در حوزه صادرات و کاهش ملموس حجم صادرات در ایران به‌دلیل مشکلات پیش آمده در بازار ارز نام برد.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، سید حسن حسینی شاهرودی در نشست گفتگوی بخش خصوصی و دولت که با حضور استاندار در سمنان برگزار شد با اشاره به پیامدهای ناشی از برخی سیاست‌های ارزی در کشور، اظهار کرد: میزان صادرات کشور در آینده نزدیک با افت جدی روبرو خواهد شد.

وی با اشاره به وجود قاچاق در بازار واردات در کشور افزود: تاکنون قاچاق عمدتا در حوزه واردات اتفاق می‌افتاد اما با این شرایط از این پس شاهد شیوع قاچاق در حوزه صادرات هم خواهیم بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تقدیر از اقدامات دکتر جهانگیری در خصوص ساماندهی بازار ارز ادامه داد: اقدامات دولت در این ارتباط شایسته تقدیر است اما متاسفانه در برخی اقدامات موانع و مشکلاتی برای واحدهای صادرات محور ایجاد شده که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.

وی با برشمردن برخی از اشکالات این طرح گفت: بدیهی است که هیچکدام از صادرکنندگان حاضر نخواهند بود که ارز حاصل از صادرات را با قیمت 4200 تومان سپرده‌گذاری کنند و آن وقت برای رفع نیاز ارزی خود، ارز به قیمت بیش از 6 هزار تومان را خریداری کنند.

خطر افت شدید صادرات در ماه‌های آینده

حسینی شاهرودی با اشاره به برخی عواقب ناشی از این مشکلات گفت: افت شدید صادرات در ماه‌های آینده و تسری قاچاق به حوزه صادرات از مهمترین عواقب و پیامدهای این سیاست ارزی است که ممکن است به بهانه پولشویی زمینه برای جریمه ایران در برخی نهادهای بین‌المللی نیز فراهم شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ، شرایط اقتصادی کشور را ویژه و خاص ارزیابی کرد و گفت: شرایط اقتصادی ما امروز بحرانی و جنگی است چرا که ما در جنگ اقتصادی با امریکا و هم پیمانان آن به سر می‌بریم.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز برخی به این جنگ باور ندارند افزود: امریکا در جنگ اقتصادی با ما است و خروج از برجام نیز

در همین راستا بوده تا امریکایی‌ها هیچ تعهدی برای تقابل با ما در این جنگ اقتصادی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز برخی به این جنگ باور ندارند افزود: امریکا در جنگ اقتصادی با ما است و خروج از برجام نیز در همین راستا بوده تا امریکایی‌ها هیچ تعهدی برای تقابل با ما در این جنگ اقتصادی نداشته باشند.

بانک‌ها بنگاه‌داری را به بخش خصوصی واگذار کنند

حسینی شاهرودی ، اقتصاد را مهمترین دغدغه دولت و مجلس برشمرد و گفت: با وجود اینکه مسائل اقتصادی مهمترین دغدغه دولت دکتر روحانی و مجلس دهم بوده اما شوربختانه بنا به دلایلی در زمینه اقتصادی پیشرفت چندانی نداشته‌ایم و شاید مهمترین عامل این توفیق هم این باشد که در جنگ اقتصادی که علیه کشورمان راه افتاده نتوانسته‌ایم متناسب با شرایط آرایش جنگی بگیریم.

نماینده مردم شاهرود و میامی با بیان اینکه باید برای مقابله با جنگ اقتصادی از چند سال پیش اتاق جنگ راه می‌افتاد افزود: رهبری معظم انقلاب بارها بر ضرورت شکل‌گیری این اتاق جنگ تاکید فرمودند اما متاسفانه این مهم انجام نشد.

وی با بیان اینکه اتاق جنگ باید همزمان با برجام در کشور راه می‌افتاد افزود: اصولا برجام نیز یک جنگ تمام عیار اقتصادی بین ایران و امریکا بود.

 این نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه متاسفانه ما نتوانستیم از ماحصل اقتصادی برجام به درستی استفاده کنیم اضافه کرد: مجلس دهم اقدامات خوبی در حمایت و پشتیبانی از بخش خصوصی با هدف تقویت بخش اقتصادی کشور داشته است چرا که باور داریم که بخش خصوصی خط مقدم ما در این جنگ اقتصادی است.

90 درصد موانع تولید در ایران به 3 حوزه برمی‌گردد

وی با انتقاد از آنچه بنگاه‌داری بانک‌ها و موسسات مالی می‌خواند گفت: امیدواریم بانک‌ها با فاصله گرفتن از بنگاهداری به سمت خرید سهام بروند و بنگاهداری را به بخش خصوصی واگذار کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی با انقاد از آنچه خودتحریمی در داخل می‌خواند خاطرنشان کرد: اقتصاد ما بیش از آنکه از ناحیه تحریم‌ها آسیب ببیند از خودتحریمی‌ها آسیب دیده است.

 این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی موانع پیش روی تولید در این کمیسیون خبر داد و اضافه کرد: این بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از 90 درصد موانع تولید، بازرگانی و صادرات در ایران به سه حوزه بانک‌ها، مالیات و بیمه و تامین‌اجتماعی برمی‌گردد.

وی با اشاره به برخی مشکلات مرتبط با قوانین و اجرا در کشور اظهار کرد: ما در برخی بخش ها قانون مناسب داریم اما متاسفانه قانون خوب عملیاتی نمی شود و همین سبب بروز مشکلاتی می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: