• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-1490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تنش آبی شدید در 62 روستای استان سمنان

نیاز اعتباری 24میلیاردی برای کاهش اثرات خشکسالی در استان سمنان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: برای کاهش و از بین بردن اثرات خشکسالی در استان سمنان تعدادی طرح و پروژه در نظر گرفته شده است و برای اجرای کامل آنها به منظور کاهش اثرات خشکسالی 24 میلیارد و 300 میلیون ریال اعتبار نیاز است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، ایرج حیدریان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان افزود: اجرای این طرح ها و پروژه ها، به منظور کاهش اثرات خشکسالی و در جهت مدیریت مصرف و خروج از بحران کمبود آب و خشکسالی است.

وی همچنین از کسری و کمبود حدود 5.8 ملیون متر مکعبی آب در این استان خبر داد و گفت: میزان آب مورد نیاز استان سمنان در سال در حدود 69 میلیون مترمکعب است، اما میزان آب در دسترس در حال حاضر حدود 63 میلیون متر مکعب است که استان سمنان حدود 5.8 میلیون متر مکعب کسری آب دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان همچنین افزود: 62 روستای استان سمنان دارای تنش آبی شدید هستند، از این تعداد روستا 12 روستا، فاقد هر گونه منابع آبی هستند و به شدت در معرض خطر هستند، و با بحران کمبود آب و خشکسالی شدید مواجه هستند، در بین شهرستان های استان، شهرستان سمنان و شاهرود به ترتیب دارای بیشترین تنش آبی شدید هستند.

حیدریان همچنین از کاهش 12 درصدی بارش ها در استان سمنان در سال زراعی جاری(اول مهرماه96 تا 9 خرداد97) نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: میزان بارندگی در استان سمنان در مقایسه با میانگین درازمدت نیز حدود 22 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: به لحاظ میانگین وزنی نیز میزان بارندگی در استان سمنان از اول مهرماه سال 96، تا نهم خرداد ماه جاری، 85 میلی متر بوده است، که در مدت مشابه سال گذشته، این میزان 96.1 میلی متر و میانگین درازمدت نیز 109.6 میلی متر بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: