• پنجشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-397-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر منابع آب دامغان خبر داد:

حجم اصلی‌ترین منبع آب شرب دامغان از نصف هم پایین‌تر رفت/ کاهش دبی چشمه‌علی

چشمه علی دامغان

مدیر منابع آب شهرستان دامغان از کاهش دبی چشمه‌علی دامغان خبر داد و گفت: چشمه علی یکی اصلی‌ترین منبع تامین آب سد دامغان است که اکنون دبی آن 250 لیتر بر ثانیه است که نسبت به سه ماه گذشته، بیش از 100 لیتر بر ثانیه کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، علی شاهرودی همچنین از کاهش حجم مخزن سد دامغان به دلیل خشکسالی‌ها و کاهش بارندگی در سال جاری خبر داد و افزود: حجم فعلی مخزن این سد از 21 میلیون مترمکعب حجم کل،  به 10 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: حجم مخزن این سد اکنون 51 درصد حجم کل مخزن رسیده که نسبت به سال گذشته در این زمان، 24 درصد کاهش حجم پیدا کرده است.

مدیر منابع آب شهرستان دامغان ظرفیت مخزن سد دامغان را 21 میلیون مترمکعب اعلام و اضافه کرد: از آب سد برای مصارف شرب و کشاورزی این شهرستان استفاده می‌شود که با توجه به روند کاهش حجم آب و طبق برنامه  منابع مصارف و مصوب شورای حفاظت از منابع آب  استان در سال جاری برداشت آب از سد حدود 10 درصد کاهش می‌یابد .

شاهرودی ادامه داد: برداشت باغ‌ها و مزارع موجود واقع در مسیر راه را یکی از عوامل اصلی کاهش چشمگیر حجم مخزن سد دامغان برشمرد و افزود: چشمه علی یکی اصلی‌ترین منبع تامین آب این سد است که اکنون دبی آن 250 لیتر بر ثانیه است که نسبت به سه ماه گذشته، بیش از 100 لیتر بر ثانیه کاهش یافته است.

وی تعداد بهره‌برداران بخش کشاورزی از این سد را دو هزار نفر اعلام کرد و گفت: هدف اصلی سد دامغان تامین آب شرب شهرستان دامغان و تنظیم آب کشاورزی 23 روستا  و حدود 900 هکتار از اراضی دامغان  است .

مدیر منابع آب شهرستان دامغان تصریح کرد: به صورت میانگین ماهانه 250 هزار مترمکعب صرف آب شرب ، 500 هزار متر مکعب صرف آبیاری باغ‌ها و مزارع کشاورزی پایین دست سد دامغان می‌شود .

شاهرودی جاری شدن سیلاب‌های فصلی را یکی دیگر از منابع تامین آب این سد اعلام و اضافه کرد: در 2 سال اخیر به دلیل کاهش بارندگی فقط نیم میلیون مترمکعب آب از بروز سیلاب فصلی به سد وارد شده است که این میزان بسیار ناچیز است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: