• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-891-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ارزآوری صادرات سمنان از یک میلیارد دلار می گذرد؟

خیز استان سمنان برای افزایش 3برابری صادرات تا شهریور 98

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان با بیان اینکه امروز حیات تولید به توسعه صادرات وابسته است، از افزایش 15 درصدی صادرات استان در سال گذشته خبر داد و گفت: ارزش صادرات استان در حال حاضر 350 میلیون دلار است که با برنامه ریزی انجام شده این رقم تا شهریور سال آتی با افزایش حدودا سه برابری به بیش از به یک میلیارد دلار افزایش یابد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، دکتر حشمت الله عسگری درجلسه کارگروه توسعه صادرات استان از توسعه صادرات به عنوان برنامه جدی استان نام برد و اظهار کرد: صادرات این استان در سال گذشته با افزایش ۱۵ درصدی بوده که باید این روند در سال جاری نیز از سوی واحدهای تولیدی ادامه یابد.

وی افزود: اولویت امروز صنعت، تولید کالاهای صادراتی با رویکرد کاهش حجم و افزایش ارزش صادرات است و این موضوع نقطه قوتی برای هدفگذاری سال جاری است که باید مورد توجه قرار گیرد .

معاون استاندار سمنان ادامه داد: اگر واحدهای تولیدی صرفا به دنبال حفظ وضع موجود در بازارهای داخلی باشند، با مشکل مواجه خواهند شد .

وی میزان کالای صادراتی استان را یک میلیون تن عنوان کرد و افزود: تاکنون 350 میلیون دلار کالا از استان صادر شده است و باید این میزان، با توجه به توان بالای بخش صنعتی استان افزایش یابد .

عسگری درخصوص هدف گذاری استان برای تعیین میزان صادرات گفت: در سال جاری  و در قالب 3 سناریوی وضع موجود، شرایط خوشبینانه و بدبینانه با توجه به تحریم های احتمالی، تحقق اهداف توسعه صادرات را پیگیری می کنیم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان تصریح کرد : باید تا پایان شهریورماه سال آینده، صادرات استان به یک میلیارد دلار افزایش یابد و در این راستا باید برنامه های دستگاه های اجرایی را احصا و برای سه وضعیت (وضع موجود، شرایط بدبینانه و شرایط خوشبینانه)هدف گذاری شود.

وی مجموع میزان تولیدات استان سمنان را بین 27 تا 28 میلیون تن عنوان کرد و افزود: علیرغم این حجم بالای تولید فقط یک میلیون تن صادرات از استان انجام می گردد که اگر شرایط  فرا روی صادرات بهبود یابد می توان حجم صادرات استان را از یک میلیون تن به 3 میلیون تن افزایش داد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان همچنین  بر ایجاد سامانه معرفی محصولات صادراتی استان با هدف رونق بیشتر و افزایش انگیزه در تولید کنندگان  استان تاکید و خاطرنشان کرد: امروز حیات تولید وابسته به توسعه صادرات است و اگر تولید کنندگان می خواهند در بازرهای بین االمللی رقابت کنند باید به استاندرادهای جهانی دست یافته و قیمت تمام شده محصولات را نیز به قیمت تمام شده جهانی برسانند.

وی تعاملات دو طرفه دولت و بخش خصوص را  در جهت رشد و توسعه اقتصاد موثر و ضروری دانست . اظهارکرد: باید  در جهت تحقق اهداف کارگروه، برنامه محورعمل کنیم تا از اتلاف وقت جلوگیری شود. ضمن اینکه تولید کنندگان بخش خصوصی باید محور اصلی و نقش کلیدی را در کارگروه برعهده داشته باشند .

  عسگری با اشاره به تشکیل کمیته بررسی و پایش اقتصادی استان جهت احصا مشکلات واحد های تولیدی گفت: کمیته اقتصادی مشکلات واحدهای تولیدی استان را به صورت مداوم رصد و مسائل مربوطه را در جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان و کارگروه صادرات بررسی می کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: