• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-3590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان مطرح کرد:

"برنامه مدیریت مصرف دشت‌ها" لازمه اجرای طرح انتقال آب به استان سمنان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: انتقال آب به استان سمنان زمانی اتفاق می افتد که برنامه عملیاتی مدیریت مصرف دشت به دشت در استان سمنان اجرایی شده باشد و این لازمه همکاری همه دستگاه‌ها و ارگان‌های مرتبط است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، ایرج حیدریان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان شاهرود، افزود: هوشمندسازی کامل چاه های کشاورزی نیز از دیگر پیش‌نیازهای اجرایی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان است که ما فقط 20 درصد تا تکمیل نهایی این طرح فاصله داریم.

وی اضافه کرد: استان سمنان در بحث تجهیز چاه های کشاورزی به منتور هوشمند آب و برق در کشور دارای رتبه اول و برتر است و این هوشمندسازی در حدود 80 درصد چاه های کشاورزی استان انجام شده است .

دبیر شورای حفاظت از آب استان وعده داد: سمنان تا پایان سال 97، اولین استانی خواهد شد که هوشمندسازی و تجهیز چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند را کاملاً اجرایی و عملیاتی کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان و دبیر شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان با اشاره به اینکه این هوشمندسازی جلوی اضافه برداشت آب از چاه های کشاورزی را می گیرد، افزود: 400 حلقه چاه با اضافه برداشت بیش از 20 درصد و دبی 5 لیتر بر ثانیه در استان سمنان شناسایی شدند که حدود 90 میلیون متر مکعب آب توسط این چاه ها برداشت می شد.

حیدریان اضافه کرد: از این 400 حلقه چاه، 327 حلقه چاه به کنتور هوشمند آب و برق مجهز شده اند  و حدود 73 حلقه چاه دیگر نیز در دست اقدام هستند که انشاءالله با تکمیل این فرایند، حدود 90 میلیون متر مکعب صرفه جویی و جلوگیری از اضافه برداشت صورت خواهد گرفت.

وی وضعیت خشکسالی امسال در اکثر مناطق کشور و همچنین استان سمنان را بسیار بحرانی عنوان کرد و گفت: اگر مدیرت مصرف آب در بخش های کشاورزی، شرب و صنعت، خصوصاً بخش کشاورزی انجام نشود، امسال از لحاظ سال آبی، بسیار سخت و نگران کننده خواهد بود، لذا لازم و ضروری است که حسابداری آب در استان سمنان در همه بخش ها مستقر شود و میزان مصرف در همه بخش ها به نسبت مشخص و به نسبت نیاز آبی کاهش پیدا کند تا این سال آبی سخت را پشت سر بگذاریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: