• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-2390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ضرورت مدرن‌سازی استحصال آب از شیوه‌ سنتی قنات

مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از اجرای طرح‌های نوسازی و بازسازی قنوات در این استان خبر داد و گفت: امروز قنات دیگر یک شیوه سنتی برای استحصال آب به‌حساب نمی‌آید بلکه مدرن‌ترین شیوه استحصال آب و حتی تولید انرژی در قرن حاضر است .

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، حسین شاهینی بر لزوم بازگشت و توجه بیشتر به این شیوه سنتی و استفاده مدرن و بروز از آن اظهار کرد: با توجه به کمبود آب که به علت کاهش مستمر آب در سفره‌های زیرزمینی به درجه بحران رسیده است و نیز از آنجایی‌که آب رکن مهم توسعه اقتصادی، اجتماعی هر منطقه‌ای محسوب می‌شود لذا لزوم حفظ منابع آبی موجود از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است .

وی با بیان اینکه استان سمنان نسبت به کشور از لحاظ میزان بارش وضعیت نامساعدتری دارد خاطرنشان کرد: رسیدگی و نگهداری هر چه‌بهتر منابع آبی موجود استان و به‌ویژه حفظ و نگهداری قنوات موجود دارای اهمیت بسیاری است .

مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: در بسیاری از مناطق از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نیست که یک خط انتقال چند کیلومتری برای رساندن برق و تأمین انرژی موردنیاز یک حلقه چاه کشیده شود تا مزرعه‌ای بتواند از آب یک حلقه چاه بهره ببرد و در این مناطق ضرورت دارد تا با اتکا به قنات به منبع مطمئن آب دسترسی پیدا کرد و از آن بهره برد .

شاهینی با اشاره به اهمیت وجود قنات‌ها گفت: ارزش قنات در مناطق کم آب قابل توصیف نیست چرا که در برخی مناطق که دسترسی آسان به منابع آب زیرزمینی متصور نیست، در اینجا قنات می‌تواند محرکه تولید و زندگی و معاش باشد .

وی اضافه کرد: امروز قنات دیگر یک شیوه سنتی برای استحصال آب به‌حساب نمی‌آید بلکه مدرن‌ترین شیوه استحصال آب و حتی تولید انرژی در قرن حاضر است .

مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه تخریب محیط‌زیست، آلودگی‌ها و لزوم صرفه‌جویی در منابع انرژی امروز از مهم‌ترین دغدغه‌های بشر محسوب می‌شود تصریح کرد: امروز می‌توان با استفاده از ظرفیت مهم قنات و به دور از هرگونه تهدیدی برای طبیعت و سفره‌های آب زیرزمینی آب موردنیاز بشر را به‌ویژه در سرزمین‌های خشک و نیمه‌خشک استحصال کرد .

شاهینی به برخی از اهداف طرح نوسازی و بازسازی قنوات در استان سمنان اشاره کرد و افزود: حفظ قنوات به‌عنوان یک میراث فرهنگی، افزایش آبدهی آن‌ها برای مصارف کشاورزی، جلوگیری از مهاجرت، افزایش ضریب امنیت و بالا بردن سطح درآمدی کشاورزان از جمله این اهداف است .

قنات یک سازه آبی سنتی است که برای بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی احداث می‌شود و مجموعه‌ای از یک یا چند میله و یک کوره یا کوره‌های زیرزمینی با شیبی کمتر از شیب سطح زمین است که آب موجود در لایه‌های آب‌دار مناطق مرتفع زمین، رودخانه‌ها، مرداب‌ها و برکه‌ها را به کمک نیروی ثقل و بدون استفاده انرژی به محل مصرف می‌رساند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: