• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-2090-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون سیاسی استاندار سمنان هشدار داد:

فقدان یک نگاه علمی، منسجم و واحد برای مقابله با بحران کمبود آب

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: باید در زمینه تأمین و حفاظت از منابع آبی استان ، یک نگاه علمی، منسجم و واحد داشته باشیم تا بتوانیم بحران کمبود آب را مدیریت و حل کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان، سعید ناجی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان افزود: متأسفانه ما هنوز به یک نگاه علمی، منسجم و واحد در باب خطر و بحرانی که جامعه انسانی و حیات زنده را تهدید می کند، نرسیده ایم، اگر به انسجام فکری و نگاه واحد در مسئله و بحران کمبود آب نرسیم، همه متضرر خواهیم شد.

وی با اشاره به انجام طرح های مطالعاتی مختلف در حوزه خاک، الگوی کشت و... در استان سمنان که در جهت تأمین و حفاظت از منابع آب انجام می شود، گفت: در انجام طرح های مطالعاتی باید هدف گذاری بر روی کاهش مصرف آب، مدیریت مصرف، مصرف بهینه آب و همچنین افزایش بهره وری آب و در نتیجه حفاظت از منابع آب باشد.

وی با اشاره به مصرف 85 درصدی منابع آبی موجود در بخش کشاورزی افزود:بخش قابل توجهی از منابع آبی موجود در استان در حوزه کشاورزی به مصرف می رسد که لازم است توجه بیشتری به مدیریت مصرف منابع آب در این حوزه شود ،مدیریت منابع آبی موجود و کاهش مصرف آن در بخش کشاورزی به معنای لطمه زدن به کشاورزی نیست بلکه به معنای مصرف بهینه و مدیریت این منابع ارزشمند است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان خاطرنشان کرد: آب امر حیاتی است و با زندگی مردم به شکل جدی گره خورده به نحوی که  اگر آب نباشد نه کشاورزی داریم و نه حیات غیر کشاورزی ،لذا همگی به این مسئله توجه داشته باشیم که در زمینه تأمین و حفاظت از منابع آبی،باید تدابیر جدی اتخاذ و فکری اساسی کنیم.

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان ادامه داد: درگذشته بدلایل مختلف در شیوه های بهره برداری و مصرف آب توجه خاصی اعمال نمی شد و متأسفانه بدون نگاه علمی و کارشناسی برداشت بی رویه از منابع و ذخایر سفره های زیر زمینی انجام می شد، اما خوشبختانه چند سالی است که مباحث جدی در این موضوع مطرح شده  اما می توان اذعان داشت که همچنان نگاه منسجم و واحد در باب خطری که جامعه انسانی را تهدید می کند ایجاد نشده و اقدامات صورت گرفته با نگاه بخشی به موضوع، به انجام رسیده که لازم است در این زمینه به انسجام فکری لازم برسیم که اگر نباشد همه ضرر نموده و امکان زندگی نخواهد بود .

ناجی همچنین تصریح کرد: لزوم انجام اقدامات فرهنگی در خصوص مصرف بهینه آب از جمله الزامات و نیازهای اساسی جامعه است و ضرورت دارد تا در مجامع فرهنگی و از جمله جلسات شورای فرهنگ عمومی به این مهم پرداخته و ضرورت اصلاح شیوه های مصرف و حفاظت از منابع بیان شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: