• پنجشنبه ۹ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

با نواختن روزانه سوت 87 ساله قدیمی ترین کارخانه سمنان صورت گرفت:

طنین دوباره خاطره‌انگیزترین صدا در سمنان

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: «سوت کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان ساعت 10 هر شب در این شهرطنین‌انداز می‌شود.

به‌گزارش ایسنا-منطقه سمنان، محمد جهانشاهی امروز 9 فروردین 97 گفت: «این سوت تاریخی که خاطرات زیادی را در بین مردم سمنان زنده می‌کند، در باغ‌موزه امیر سمنان نصب شده و صدای آن هر شب طنین‌انداز می‌شود.

وی گفت: «قدمت این سوت مربوط به دوران پهلوی اول و هم‌زمان با راه‌اندازی کارخانه ریسمان‌ریسی و نساجی پارس است و پیش‌ازاین در کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان نصب شده بود.

این مدیر مسوول با اشاره به این‌که این سوت یک شی‌ء تاریخی است و ازآنجاکه به ثبت ملی نیز رسیده دارای ارزش مضاعفی است، افزود: «سوت کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان ارزش معنوی ویژه‌ای برای مردم منطقه دارد و یک حس نوستالژیک و خاطره‌انگیز نسبت به آن وجود دارد

او با اشاره به این‌که کارخانه ریسمان‌ریسی سمنان یکی از نخستین کارخانه‌های منطقه است که در سال 1310 هجری شمسی ساخته شده، افزود: «در گذشته بیشتر مردم شهر سمنان ساعت‌های خود را با سوت این کارخانه تنظیم می‌کردند و این کارخانه یکی از مهم‌ترین مراکز اشتغال شهروندان سمنانی و شهرهای هم‌جوار بوده است

جهانشاهی گفت: در زمان فعالیت این کارخانه، روزانه در ساعت‌های 6، 14 و 22 سوت کارخانه نواخته می‌شد و ساعت تغییر و پایان نوبت‌های کاری از این طریق به کارگران اعلام می‌شد.

او با بیان این‌که در گذشته به‌دلیل کوچک بودن شهر و حجم کمتر آلودگی‌های صوتی، صدای این سوت تا روستاهای پایین شهر نیز می‌رسیده است، افزود: «کارخانه نساجی سمنان در دوره‌ای، عمده‌ترین اشتغال بخش صنعت در شهر سمنان را داشته و بعدها به مالکیت شورای اسلامی شهر سمنان درآمده است.

عمارت و باغ امیر سمنان که با طول مسیر کوتاهی از میدان ارگ در نزدیکی میدان مشاهیر واقع شده، موزه تاریخ شهر سمنان است و اشیای باارزش فرهنگی زیادی در آن جمع آوری شده‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: