• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2394-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ثبت ملی اولین بافت تاریخی استان سمنان/ ثبت 2خانه تاریخی و یک بافت روستای در استان

مسئول ثبت و تعيين حريم آثار فرهنگي و تاريخي استان سمنان گفت: در جلسه شوراي عالي ثبت آثار غير منقول كشور، ثبت سه اثر فرهنگي- تاريخي غير منقول استان سمنان مورد موافقت اعضاي شورا قرار گرفت .

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، هانی رستگاران»  با اعلام این خبر، افزود: در این جلسه "خانه امير اعظم" در شاهرود،"خانه چنگيز مرادعليان" در مهدي‌شهر و " بافت تاريخي روستاي بيابانك" در فهرست ثبت آثار ملی کشور قرار گرفتند .

وی گفت: تاریخ ساخت خانه امير اعظم شاهرود به دوره قاجاریه برمی‌گردد و آرامگاه خاندان نصرت ا... امير اعظم، والي ايالت قومس در دوران مظفر الدين شاه قاجار در آن قرار داد .

رستگاران افزود: خانه چنگيز مرادعليان در شهر مهدي‌شهر نیز يكي از بناهاي باقي مانده تاريخي در شهر مهدي شهر است که مربوط به اوايل پهلوي است و از ويژگي‌هاي معماري كوهستاني دوران پهلوي پيروي مي‌كند.

وی گفت: در این جلسه همچنين با توجه به ارايه و پيشنهاد ثبت بخشي از بافت تاريخي روستاي بيابانك، اعضاي شورا با تاكيد بر ارزش عميق و اصالت تاريخي فرهنگي بافت روستاي بيابانك كه در دوران صفوي شكل گرفته است، بافت روستا را واجد ارزش ثبت در فهرست ميراث ملي كشور شناختند و مقرر شد این اثر در قالب بافت تاريخي روستايي به همراه درج كليه عناصر تاريخي واجد ارزش نظير دو آب انبار، مجموعه آثار تاريخي و قلعه واقع در روستا به ثبت برسد .

مسئول ثبت و تعيين حريم آثار فرهنگي و تاريخي استان سمنان افزود: روستاي تاريخي بيابانك از جمله روستاهای با بافت دست نخورده و سالم در كشور است كه در حال حاضر سكونت در آن در جريان است و حيات به طور واضح در بافت آن، زنده و پويا است .

وی گفت: در سال‌هاي اخیر با ارزش‌گذاري و اهميت ويژه به اين روستا، افراد علاقمند برای سرمايه‌گذاري و بهره برداري بهينه از بناهاي تاريخي به عنوان مجموعه‌هاي بوم گردي اعلام آمادگی کرده و فعالیت دارند .

رستگاران افزود: با ثبت بافت روستای بیابانک، استان سمنان برای نخستین بار حایز یک بافت تاریخی ثبت شده در فهرست میراث ملی کشور می‌شود .

مسئول ثبت و تعيين حريم آثار فرهنگي و تاريخي استان سمنان گفت گفت: به زودی 30 شی تاریخی مکشوفه از محوطه پیش از تاریخ حصار دامغان با توجه به ارزش و غنای فرهنگی - تاریخی اشیاء، در فهرست میراث ملی کشور ثبت می‌شود و با صدور احکام نهایی و ابلاغ مراتب ثبت این آثار، تعداد آثار ثبت شده استان سمنان به 770 اثر می رسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: