• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-2590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس پارک ملی توران شاهرود درگفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد:

هسته مرکزی پارک ملی توران در آستانه خالی شدن از دام/ خرید نیمی از آغل‌های عشایری توران

رئیس پارک ملی توران از تلاش برای خالی شدن پارک ملی توران از دام خبر داد و گفت: تاکنون تقریبا چهار سامانه عرفی در این زیستگاه مهم حیات‌وحش خریداری شده است.

احمد رادمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان با بیان اینکه قرار است به علت وسعت زیستگاه فعلا هسته مرکزی پارک از دام خالی شود اظهار کرد: در محدوده 100هزار هکتاری هسته مرکزی پارک ملی توران هشت سامانه عرفی و آغل دامپروری وجود دارد که تاکنون کار خرید سه سامانه نهایی شده و نیمی از یک سامانه نیز خریداری و نیم دیگر آن در دست خرید است.

وی با بیان اینکه بیشترین جمعیت حیات‌وحش در هسته مرکزی پارک زیست دارند افزود: اگر همین هسته مرکزی نیز از فعالیت‌های دامپروری خالی شود، گام خوبی در راستای حفاظت بهتر از حیات‌وحش این منطقه و خصوصا یوزپلنگ آسیایی برداشته شده است.

رئیس پارک ملی توران در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص آغل‌های موجود در این پارک ملی گفت: در مجموع 160 سامانه عرفی و آغل دام در مجموعه پارک ملی توران وجود دارد اما سامانه‌های عرفی موجود در هسته مرکزی پارک هشت عدد هستند که تلاش ما بر این است با توجه به تراکم بالای حیات‌وحش در این مناطق، فعلا هسته مرکزی پارک از دام خالی شود تا در آینده زمینه خالی شدن کامل پارک از فعالیت‌های انسانی فراهم شود.

وی با بیان اینکه از نظر قانونی فعالیت‌های دامداری و کشاورزی در پارک‌های ملی ممنوع است تصریح کرد: متاسفانه از گذشته در این پارک فعالیت‌های دامپروری وجود داشته و برخی عشایر در این منطقه دارای آغل و سامانه‌های عرفی هستند و لذا باید سامانه آنها خریداری شود.

رئیس پارک ملی توران با بیان اینکه در هسته مرکزی پارک فاصله زیادی با اولین روستا و سکونتگاه انسانی وجود دارد ادامه داد: اگر سامانه‌های عرفی هسته مرکزی و یک‌صد هزار هکتاری پارک ملی توران خریداری شود، خطرات ناشی از فعالیت‌های دامپروری تا حد زیادی از پارک ملی توران که از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در دنیا است، رخت بر می‌بندد.

به گزارش ایسنا-پارک ملی توران از پارک‌های ملی و یکی از مهمترین زیستگاه‌های کشور و دومین منطقه بزرگ حفاظت شده کشور است که در شهرستان شاهرود واقع شده

مجموعه توران از سه بخش پارک ملی. پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده تشکیل شده‌ که در سال ۱۳۵۱ به عنوان منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان محیط زیست قرار گرفته است. در سال ۱۳۵۵ بخشی از این مجموعه به عنوان پناهگاه حیات وحش انتخاب و در همان سال از طرف یونسکو به عنوان ذخیرگاه زیستکره انتخاب شد.

این پارک یکی از غنی‌ترین زیستگاه‌های حیات‌وحش کشور است و پلنگ، یوز پلنگ، گورخر آسیایی، شاه روباه، گربه شنی، زاغ بور، آهو، جبیر و...از مهمترین گونه‌های جانوری آن است. این زیستگاه به واسطه دو گونه در خطر انقراض یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: