• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-2194-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده و ناظر صندوق احیاء در استان سمنان خبر داد:

23 بنای تاریخی استان سمنان در فهرست واگذاری به بخش خصوصی

نماینده و ناظر صندوق احیاء در استان سمنان گفت: اين استان با 23 بنای تاریخی در فهرست واگذاری به بخش خصوصی، بیشترین تعداد بنای قابل واگذاری و بهره‌برداری توسط بخش خصوصی در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاري ايسنا، منطقه سمنان، هانی رستگاران در حاشیه بازدید کارشناسان صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی از روند مرمت خانه‌های تاریخی سمنان افزود: تا كنون 6 بنای تاریخی در استان سمنان از طريق ظرفيت قانوني صندوق احيا به بخش خصوصي واگذار شده است.

وي ادامه داد: اين تعداد شامل کاروانسرای شاه عباسی ده نمک واقع در شهرستان آرادان، کاروانسرای شاه عباسی دامغان واقع در شهرستان دامغان، کاروانسرای شاه عباسی میاندشت واقع در شهرستان میامی، خانه رجبی (بادگیر خانه کلانتر) ، خانه طاهری و خانه محمدیه (تدین) واقع در شهرستان سمنان است.

نماینده و ناظر صندوق احیاء در استان سمنان همچنين گفت: مرمت خانه تاریخی طاهریان سمنان تا نیمه اول سال آینده نهایی می‌شود، این خانه تاریخی توسط سرمایه گذار بخش خصوصی در حال مرمت و ساماندهی است.

رستگاران گفت: خانه طاهریان پس از پایان مرمت و احیاء، با وجود ١٠ اتاق، تبدیل به مرکز اقامتی می شود و ظرفيت اقامت شهر سمنان را افزايش می‌دهد.

وی خانه طاهریان از یادگاران دوره قاجاریه است و در سمنان، محله اسفنجان، نزدیک خیابان ابوذر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۱۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نماینده و ناظر صندوق احیاء در استان سمنان با اشاره به بازدید از خانه تاریخی کلانتر سمنان نیز گفت: پرونده مرمت و احيا مجموعه خانه رجبي( بادگير خانه كلانتر) بسته شد و اين پروژه را مي‌توان به عنوان يك طرح موفق در حوزه احيا بناهاي تاريخي معرفی کرد كه در حال حاضر در حال بهره برداري است و مورد استقبال هم استانی‌ها، گردشگران و دوستداران مواريث فرهنگي قرار گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: