• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-1191-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی خبرداد:

احداث 500 هزار هکتار باغ شیب‌دار در مناطق با بارندگی بیش از 300 میلی‌متر کشور

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به‌ضرورت اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیب‌دار گفت: بر اساس سند ششم توسعه ایجاد 500 هزار هکتار باغ در اراضی شیب‌دار کشور هدف‌گذاری شده است .

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، شکرالله حاجی‌وند بااعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس بند پ ماده 31 قانون برنامه ششم توسعه طرح احداث باغ‌های دیم در اراضي شیب‌دار در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است .

وی افزود: بهره‌مندی از آب سبز و استفاده از سهم تبخير، جلوگیری از فرسایش و بروز سیلاب‌های ویرانگر، حفاظت آب‌وخاک، تولید و اشتغال پایدار، اثرات مثبت زیست‌محیطی، تعدیل آب‌وهوا کنترل ریز گردها و تقويت اکوسیستم‌های طبیعی، آبخیزداری اقتصادی، حفظ ذخایر ژنتیکی و گونه‌ای، تقویت و افزایش ظرفیت اکوسیستم‌های طبیعی، ایجاد کمربند حفاظتی به‌منظور پیشگیری از تجاوز به منابع طبیعی و مبارزه با تخريب مراتع از اهداف مهم اجرای این طرح است .

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیب‌دار بر اساس اسناد بالادستی اجرا می‌شود به برخی از این اسناد اشاره کرد و گفت: مطالعات باغبانی، مطالعات سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور، مطالعات سازمان‌ها و امور اراضی کشور و همچنین مؤسسات تحقیقاتی، سند چشم‌انداز بخش کشاورزی، بند 5 اقتصاد مقاومتی و سند برنامه ششم توسعه کشاورزی برخی از این اسناد است .

حاجی‌وند با اشاره به برخی اقدامات انجام‌شده در راستای اجرای این طرح تصریح کرد: تصويب ردیف اعتباری مستقل با اعتبار هشتاد میلیارد تومان در سال آینده و راه‌اندازی سامانه الکترونیکی از اقدامات مهم برای اجرای این پروژه مهم است .

وی خاطرنشان کرد: اولویت احداث باغ در این طرح برای مناطقی است که دارای بارندگی بیش از 300 میلی‌متر باشند و در استان سمنان نیز عرصه‌های مستعد برای اجرای این طرح شناسایی‌شده است .

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی به برخی از چالش‌ها و موانع اجرای این طرح مهم اشاره کرد و گفت: عدم تأمین زیرساخت‌های فنی لازم برای انجام عملیات مکانیزه، ناکافی بودن تأمین و تخصص اعتبار به‌موقع برای اجرای طرح در زمان مقتضی، ناکافی بودن استفاده از تکنولوژی و دانش در تولید محصولات باغی و واگذاری ناکافی اراضی مستعد در توسعه باغ در اراضی شیب‌دار برخی از این چالش‌ها است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: