• یکشنبه ۱۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-2090-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل منابع‌طبیعی استان سمنان مطرح کرد:

وداع با باج‌گیری در مراتع عشایری سمنان با ابطال 368 پروانه چرا/ 180 کیلومتر درختکاری در ورودی شهرهای استان از این هفته

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از برنامه‌ریزی این استان برای 180 کیلومتر درخت‌کاری در ورودی و خروجی شهرهای مختلف این استان در هفته منابع‌طبیعی امسال و روز درختکاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، علی‌نقی حیدریان به مناسبت هفته منابع طبیعی در نشستی با اصحاب رسانه این استان از برنامه‌ریزی برای کاشت 162 هزار نهال در ورودی و خروجی شهرهای این استان خبر داد و اظهار کرد: در این طرح که استاندار سمنان بر اجرای آن تاکید بسیار زیادی داشته 40 کیلومتر درختکاری در ورودی و خروجی شهرهای استان انجام می‌شود ضمن اینکه با توجه به اینکه در بسیاری از نقاط این درختکاری‌ها در دو ردیف انجام می‌شود مجموع و وسعت کل درختکاری و کاشت گونه‌های مختلف در این طرح 96 هکتار در 180 کیلومتر  خواهد شد که زیبایی و طراوت خاصی به ورودی و خروجی‌شهرها و برخی روستاهای استان خواهد داد.

وی از تلاش برای انعقاد تفاهمنامه‌هایی برای حفاظت و نگهداری از این طرح‌ها در استان خبر داد و افزود: تامین نهال و اراضی این طرح‌ها به عهده منابع طبیعی استان است اما نگهداری و حفاظت از آنها به ویژه در تابستان به عهده دستگاه‌های دیگری خواهد بود که طرف قرداد این تفاهمنامه‌ها هستند.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: تا امروز دستگاه‌هایی از جمله شهرداری‌ها، شهرک‌های صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی، اداره کل راه و ترابری، برخی واحدهای دانشگاهی و...برای عقد تفاهمنامه‌هایی برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کردند.

وی با بیان اینکه مهمترین دغدغه ما در این طرح تامین آب برای آبیاری درخت‌ها است افزود: دستگاه‌های طرف قرارداد موظفند آب مورد نیاز برای آبیاری این طرح‌ها را در سال نخست از طریق آبرسانی با تانکر و در سال‌های بعد از طریق آبیاری قطره‌ای انجام دهند.

سرو مشهد و زیتون تلخ جای کاج تهران و اکالیپتوس را در سمنان گرفتند

حیدریان از افتتاح نمادین این طرح‌ها در سمنان با حضور استاندار در 16 اسفندماه خبر داد و تصریح کرد: در هفته منابع طبیعی در مجموع 57 عنوان برنامه‌ در استان اجرایی می‌شود.

وی از توزیع 800 هزار نهال تولیدی نهالستان‌های این استان در هفته منابع طبیعی خبر داد و افزود: در مجموع 20 رقم نهال در دو نهالستان منابع طبیعی استان تولید می‌شود که درخت‌های خانواده کاج، چند گونه سرو از جمله سرو شیراز، سرو نقره‌ای ، سرو خمره‌ای، زبان‌گنجشک، ابریشم مصری، اقاقیا و یکی دو گونه مثمر مثل زیتون تلخ، سنجد و...از جمله گونه‌های تولیدی در استان هستند.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از برنامه‌ریزی این استان برای حذف دو گونه کاج تهران و اکالیپتوس به دلیل سازگاری کم با اقلیم این استان خبر داد و افزود: به جای این دو گونه تولید دو گونه سرو مشهد و زیتون تلخ در دستور کار منابع طبیعی قرار گرفته و انشاءالله از سال آتی توزیع این دو در سطح گسترده‌تری در استان آغاز و تولید دو گونه قبلی کاملا متوقف می‌شود.

وی از ایجاد بوستان‌های روستایی به عنوان یکی از ماموریت‌های این اداره کل نام برد و گفت: تاکنون 57تفاهمنامه با دهیاری‌های استان برای ایجاد بوستان روستایی منعقد شده که 40 تفاهمنامه آن به ایجاد بوستان‌های روستایی انجامیده و 17 مورد نیز به‌دلیل عدم عمل به تعهدات و تامین منابع آبی و... به باطل شدن تفاهمنامه و پس گرفتن اراضی تحویل شده انجامیده است.

ایجاد 9 بوستان روستایی جدید تا پایان سال

این مدیر مسوول از برنامه‌ریزی منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان برای ایجاد 9 بوستان روستایی در سال‌جاری خبر داد و گفت: در این 9 بوستان که در روستاهای فرومد، خرقان، ابراهیم آباد، نام‌نیک، افتر و...ایجاد خواهد شد 16 هکتار درختکاری در مجموع انجام می‌شود.

وی با اشاره به تعهدات این اداره کل در خصوص کشت گیاه دارویی و صنعتی باریجه در 10هزار هکتار از مراتع استان یادآور شد: تاکنون حدود 5 هزار و 500هکتار از این تعهدات اجرایی شده و ماباقی آن نیز در قالب 51 سامانه تا پایان سال اجرایی می‌شود.

حیدریان از طرح کشت باریجه که در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی اجرایی شده به عنوان یک طرح موفق نام برد و افزود: نتایج این طرح موفق که با استقبال خوب مردمی همراه شد، در آینده بیشتر نمایان خواهد شد.

وی با بیان اینکه کشت مجدد باریجه در سال‌های آتی از اولویت اداره کل خارج خواهد شد تصریح کرد: با توجه به مشارکت بالای مردمی در این طرح و کشت باریجه در سطح وسیعی، این طرح به بهره‌برداران سپرده شده و از سال آتی از ذیل حمایت اداره کل خارج و طرح کشت گیاهان دارویی و مرتعی دیگری که متناسب با استعداد و شرایط اقلیمی و آب و هوایی هر شهرستان انتخاب خواهند شد، در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان از بخش مراتع به عنوان یکی از بخش‌های پرچالش در استان نام برد و گفت: بیشترین مراجعات منابع‌طبیعی استان نیز مربوط به همین بخش است و در واقع عمده گرفتاری‌های ما به دلیل قدیمی بودن ممیزی‌ها به این حوزه برمی‌گردد.

ابطال 368 پروانه چرا با پایش یک‌سوم سامانه‌های مرتعی استان

وی با اشاره به برخی سودجویی‌ها از پروانه‌های چرا در مناطق عشایری استان گفت: باتوجه به قدیمی بودن ممیزی‌ها و تغییر شغل برخی دامداران و عشایر، گاه این مراتع و سامانه‌های عرفی با قیمت های بالایی به دامداران و عشایر فاقد پروانه چرا فروخته می‌شد که مشکلات و اعتراضاتی نیز به همراه داشت.

حیدریان از برنامه‌ریزی برای پایش کامل اراضی مرتعی و سامانه‌های عرفی استان خبر داد و افزود: کل مراتعی که در استان به نام مردم ممیزی شده 4میلیون و 700هزار هکتار در اراضی قشلاق، میان‌بند و ییلاقات می‌شود که در قالب 1250 سامانه مرتعی به 7941 بهره‌بردار واگذار شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون 378 مرتع از این تعداد که دربرگیرنده یک‌سوم سامانه‌های مرتعی استان است، مورد پایش قرار گرفته اظهار کرد: در مجموع 2200 بهره‌بردار در این 378 مرتع پایش شده صاحب حق و حقوق بودند که بعد از پایش جدید 368 دامدار به دلیل عدم اشتغال به این شغل حذف و پروانه چرای آنها باطل شد.

 مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان از باطل شدن این تعداد پروانه چرا به عنوان یک فرصت برای نفس کشیدن مراتع استان نام برد و اظهار کرد: این پروانه‌های چرای حذف شده دارای 49 هزار دام بودند که حذف آنها به بهبود پوشش مرتعی در این مناطق کمک خواهد کرد.

وی از کاهش 300هزار دام این مناطق به حدود 250 هزار راس خبر داد و یادآور شد: این سامانه‌های مرتعی عمدتا در مناطق قشلاقی استان هستند.

حیدریان تصریح کرد: در مجموع مجوز چرای 995 هزار راس دام در مراتع استان از گذشته تاکنون صادر شده که تقریبا متناسب با ظرفیت مراتع استان است و تقریبا دام مازاد قابل توجهی در استان وجود ندارد و مراتع فعلی ظرفیت دام‌های فعلی دامداران و عشایر استان را دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: