• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9612-697-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس محیط‌زیست دامغان در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

دامغان غنی‌ترین زیستگاه‌ پلنگ ایرانی

رئیس محیط‌زیست شهرستان دامغان با از زیستگاه‌های دامغان به‌عنوان یکی از غنی‌ترین زیستگاه‌های پلنگ ایرانی نام برد.

فرامرز اسفندیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان همزمان با روز حیات‌وحش اظهار کرد: تعدد مشاهدات پلنگ در زیستگاه‌های دامغان نشان از غنای بالای این شهرستان در گربه‌سانان بزرگ جثه‌ای همچون پلنگ است.

وی با اشاره به دلایل این ادعای خود افزود: تنها امسال در یک بازه زمانی دو ماهه آنهم در یک منطقه کوچک مثل منطقه شکار ممنوع سفید کوه آرسک پنج قلاده پلنگ متفاوت مشاهده و تصویربرداری شد که این تعدد مشاهده در ایران بی‌نظیر است.

رئیس محیط‌زیست شهرستان دامغان ادامه داد: اهمیت این مشاهدات در این است که تحلیل کارشناسان محیط زیست تایید کرد که این پنج پلنگ، پنج قلاده متفاوت بودند و اینگونه نبوده که یک پلنگ در چند نقطه رویت شود و هر گزارش مبنای یک رویت قرار گیرد بلکه بعد از اطمینان از متفاوت بودن آنها خبر رسانه‌ای شد لذا این حجم از مشاهدات نشان می‌دهد که زیستگاه‌های مختلف دامغان و از جمله سفیدکوه آرسک از غنی‌ترین زیستگاه‌های پلنگ ایرانی است.

وی ادامه داد: این حجم از مشاهدات در شرایطی است که کمتر اتفاق می‌افتد در نقطه ای از ایران در یک محدوده جغرافیایی چند قلاده پلنگ مشاهده شود چرا که پلنگ از جمله حیات‌وحشی است که قلمرو خاصی برای زیست داشته و عمدتا به‌صورت انفرادی زندگی می‌کنند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص چرایی این غنای جانوری در دامغان گفت: این غنا دلایل مختلفی دارد که مهمترین آنها وجود امنیت و آرامش ایجاد شده برای زیست گونه‌های جانوری است.

اسفندیاری، از کاهش محسوس شکار در زیستگاه‌های این شهرستان به عنوان یک عامل موثر در بهبود کیفی زیست حیات‌وحش این منطقه نام برد و خاطرنشان کرد: علاوه بر این وجود طعمه و شکار لازم برای حیات‌وحش شکارچی مثل پلنگ دلیل دیگری بر جمعیت خوب پلنگ در دامغان است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان، کنترل و پایش مستمر محیط بانان در منطقه را عامل موثر دیگری در جمعیت خوب پلنگ و دیگر گربه‌سانان در دامغان برشمرد و اضافه کرد: فعالیت‌های محیط‌زیست در خصوص حفاظت حیات‌وحش، ایجاد آبشخورهای لازم برای حیات‌وحش و فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی و به ویژه فرهنگ سازی و آموزش عمومی در بین جوامع بومی و...نیز در این ازدیاد جمعیت نقش کلیدی داشته است.

وی با اشاره به شعار امسال روز حیات‌وحش که بر حفاظت از گربه‌سانان بزرگی همچون پلنگ تاکید دارد گفت: خوشبختانه همه گربه‌سانانی که در ایران زیست دارند و از جمله پلنگ، یوزپلنگ، گربه وحشی، گربه پالاس و ...در زیستگاه‌های استان سمنان به فراوانی مشاهده می‌شوند و این یک فرصت خوب برای طبیعت و حیات‌وحش استان است که باید از آن استفاده کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: