• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-1690-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس محیط‌زیست دامغان در گفت‌وگو با ایسنا:

گستره تحت‌پوشش محیط‌بانان ایرانی 10 برابر استانداردهای جهانی است

رئیس محیط‌زیست شهرستان دامغان با اشاره به سختی کار محیط‌بانی در ایران و وسعت مناطق تحت‌پوشش آنان گفت: وسعت تحت‌پوشش محیط‌بانان ما 10 برابر استانداردهای جهانی است.

فرامرز اسفندیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان اظهار کرد: همین گستردگی مناطق سبب شده که کار محیط‌بانی در کشور ما بسیار سخت باشد.

وی با بیان اینکه محیط‌بانان ما باید وقت و توان بیشتری را صرف حفاظت کنند تصریح کرد: کنترل مناطق و زیستگاه‌ها به واسطه گستردگی سطح زیستگاه و همچنین کمبود نیرو کار توان‌فرسایی است از این رو باید بخشی از توان خود در برنامه‌های فرهنگی و آموزش عمومی صرف کنیم .

 رئیس محیط‌زیست شهرستان دامغان با بیان اینکه بهترین و موثرترین کار در حفاظت فعالیت‌های فرهنگی است ادامه داد: باید زمینه گفت‌وگو با شکارچیان را فراهم و آنها را مجاب کنیم که علاوه بر دست کشیدن از شکار غیرمجاز کم‌کم وارد امر حفاظت و همکاری با محیط‌بانان شوند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه ما در دامغان در این زمینه تجربیات خوبی به دست آوردیم و با تعامل و گفت‌وگو با شکارچیان، آن را از شکار حیات‌وحش منصرف کردیم و در واقع بخشی از ۀآنها را از یک شکارچی به یک دوستدار حیات‌وحش تبدیل کردیم.

اسفندیاری، استفاده از مشارکت افراد بومی را یکی از مهمترین راه‌ها برای حفاظت از حیات‌وحش هر منطقه برشمرد و گفت: اگر بتوانیم که از ظرفیت جوامع محلی و مردم مناطق حاشیه زیست‌گاه‌ها استفاده کنیم تا حد زیادی می‌توانیم کمبود نیروی محیط‌بانی را جبران کنیم.

وی بر لزوم توجه به صنعت اکوتوریسم تاکید کرد و گفت: اگر به این صنعت توجه شود و مردم محلی از محل وجود وحوش و حیات‌وحش منطقه درآمد ایجاد کنند بدون تردید آنها بیش از هر کس دیگری دغدغه حفاظت از حیات‌وحش منطقه را خواهند داشت.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: